Katar’daki Dünya Kupası Güvenliğine ASELSAN Katkısı

Roketsan-ATMACA-Banner

Katar’da gerçekleştirilen 2022 FIFA Dünya Kupası’nın güvenliğinde, ASELSAN’ın modernizasyon çözümleri aktif olarak rol oynadı.

Katar Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Renault VAB Zırhlı Araçları, ASELSAN tarafından modernize edildi. 50 aracı kapsan modernizasyon, Katar Silahlı Kuvvetleri’nin isteği üzerine 2022 FIFA Dünya Kupası’na yetiştirilmesi amacıyla 4 ayda tamamlandı.

STM Banner

Ankara’da düzenlenen 5. Kara Sistemleri Semineri esnasında konuyla ilgili bilgi veren ASELSAN Kara ve Silah Sistemleri Program Direktörü Serhan Özsoy, “Bu projenin bizim için zorlayıcı yönlerinden birisi de sözleşmenin imzalanması ile kullanıcı eğitimlerinin tamamlanıp müşteriye teslim edilmesi arasındaki süre 4 ay olarak gerçekleşti. 50 aracı modernize ederek teslim ettik.

Bu, ZMA ve Tank projelerindeki modernizasyon tecrübelerimiz sayesinde mümkün olabildi. Burada müşterinin şart koştuğu bir konu da 50 aracın, Dünya Kupası’na yetiştirilmesiydi. Dünya Kupası’ndaki ilk maçın düdüğü çalındığında 50 aracımızı modernize etmiş ve kullanıcılarına teslim etmiş durumdaydık.” açıklamasında bulundu.

Modernize edilen Renault VAB araçlarına; SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, V/UHF Telsiz ve İç Haberleşme Sistemi entegre edildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: SİPER BLOK I Füzesi Hedefi Aştı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu