Roketsan’dan Yeni Tank Avcısı: KARAOK Füzesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından milli imkanlarla geliştirilen KARAOK Omuzdan Atılan Tanksavar Füzesi’nin geliştirme faaliyetlerinde, son yaklaşıldı.

Türkiye’nin ilk ‘Omuzdan Atılan Tanksavar Füzesi (MANPATS)’ olması planlanan KARAOK Füzesi’nin geliştirme faaliyetleri, Roketsan bünyesinde devam ediyor. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; KARAOK Füzesi’nin testlerinde, sona yaklaşıldı.

STM Banner

UMTAS, L-UMTAS ve OMTAS’ın ardından Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirilen dördüncü tanksavar füzesi olan KARAOK, TEK-ER yani tek bir asker tarafından omuzdan atılarak kullanılması sebebiyle diğer füzelerden ayrılıyor. Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlık sayesinde çok yüksek isabet oranına sahip olan KARAOK Füzesi’nin testlerinde sona yaklaşıldı.

İlk etapta 1.5 kilometre menzile sahip olması planlanan KARAOK Füzesi, testlerde yüksek performans gösterdi ve 2.5 kilometre menzile ulaştı. 125 milimetre çapa ve lançeriyle birlikte 16 kilogram ağırlığa sahip olan KARAOK Füzesi; zırh delici tandem harp başlığına, an-unut kullanım moduna ve doğrudan ile üstten vuruş modlarına sahip.

Muharebe sahasındaki bütün zırhlı hedeflere karşı etki gösterebilen KARAOK Füzesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin TEK-ER tarafından kullanılabilen tanksavar füze ihtiyacı, milli imkanlarla karşılanmış olacak. Füzenin, çok kısa süre içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sunulması hedefleniyor.

Kullanım kolaylıkları sebebiyle Ukrayna-Rusya Savaşı’na damga vuran omuzdan atılan tanksavar füzeleri, muharebe sahasındaki en caydırıcı silah sistemleri arasında bulunuyorlar. Türkiye de KARAOK ile birlikte bu alanda ürün geliştiren nadir ülkeler arasına giriş yapmış olacak. Füzenin ihracat potansiyelinin de oldukça yüksek olduğu üzerinde duruluyor.

Çap125 mm
Ağırlık< 16 kg (Füze + Tüp)
Menzil2.5 kilometre
Harp Başlığı TipiZırh Delici Tandem
Vuruş ModuDoğrudan Vuruş / Üstten Vuruş
Kullanım ModuAt-Unut

ÖNERİLEN İÇERİK: SİPER BLOK I Füzesi Hedefi Aştı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu