Washington’dan Atina’ya Cazip FMF Teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Yunanistan’a Silahlı Kuvvetlerinin envanterindeki tüm Rus sistemlerini NATO altyapısı taşıyan batı menşeli sistemlerle değiştirme önerisinde bulundu.

Yunan gazetesi Kathimerini’de yer alan habere göre, yakın zamanda Washington’dan Atina’ya bir NATO ülkesi olan Yunanistan’da bulunan tüm Rus silah sistemlerini değiştirme teklifi sunulduğu yazıldı. Teklifin öncelikle S-300 ve TOR-M1 gibi Rus yapımı Hava Savunma Sistemlerini kapsadığı belirtildi.

STM Banner

Ukrayna’nın geçtiğimiz aylarda Yunanistan’dan envanterinde bulunan S-300, TOR-M1 ve OSA-K gibi doğu bloğu üretimi Hava Savunma Sistemlerini istediğini ama Yunanistan’ın bu talebi reddettiği belirtilmişti. Yunanistan bu talebi iki ana başlıktan dolayı reddetmişti.

Girit'te konuşlu bulunan Yunan S-300 Hava Savunma Sistemi
Yunan S-300 Hava Savunma Sistemi

İlk ve asıl reddetme sebepleri olan başlık, Yunanistan’ın bu sistemleri hibe ettiği takdirde yerlerine hızlı bir şekilde yeni sistemler ekleyememe korkusuydu. İkinci sebep ise bu sistemlerin Rusya ile imzalanan anlaşma sebebiyle son kullanıcı lisans sözleşmesinin devam etmesiydi. Yunanistan, Rusya’dan izin almadan 3. bir ülkeye bahsi geçen sistemleri ihraç edemeyeceğini savunmuştu.

Bugün Kathimerini’de yayınlanan haberde, ABD’nin Yunanistan tarafından sunulan gerekçelere anlayış gösterdiği ve Rus sistemlerinin değiştirilme teklifinin bu sebeple Yunanistan’a sunulduğu yazıldı.

Haberde, ABD’nin teklifinde bütçenin Yabancı Askeri Finansman (FMF) yoluyla sağlanabileceği, bu sebeple Yunanistan ile esnek bir anlaşma yapılabileceğinin altı çiziliyor. Yunanistan geçtiğimiz aylarda FMF programına dahil olarak ABD silah ve sistemlerini yardımlar yoluyla almak istediğini belirtmiş ancak Kathimerini’ye konuşan kaynaklar, ABD’nin bu teklife pek sıcak bakmadığını söylemişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD ve Yunanistan Arasındaki Savunma Anlaşması Uzatıldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Kathimerini

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu