Katar’dan S-400 hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abderrahmane Al-Thani, Katar ile Rusya arasında devam eden Rus S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi müzakereleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Al-Thani Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Şimdilik, S-400’ün satın alınmasıyla ilgili Rus tarafıyla karşılıklı bir anlaşma yok. Katar tarafından kurulan bir teknik komite şu anda özelliklerini ve bu sistemin Katar ihtiyaçlarına uygunluğunu inceliyor.” ifadelerinde bulundu.

Suudi Arabistan’ın Doha’yı, S-400 alması durumunda “askeri müdahale” ile tehdit etmesine değinen Katarlı diplomat; devletlerin egemenliği için silah alımının önemli olduğunu ve buna hiç kimsenin müdahale bulunmadığını belirtti.

STM Banner

Türkiye’nin de bu sene teslim alamaya başlayacağı S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi; 600km+ radar menzili bulunan, azami 400km menzile ve 30km irtifa değerine sahip olan modern bir sistemdir. Hava soluyan hedeflere karşı geliştirilen S-400, S-300 Hava Savunma Sistemine ait füzeler de dahil olmak üzere çeşitli füze seçeneklerine sahiptir. Türkiye’nin teslim alacağı S-400 sisteminin, azami 250km menzile sahip olacağı tahmin edilmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu