Mavi Vatan İsrail’in uçuşlarını kesti

Roketsan-ATMACA-Banner

Dün yayınladığımız “Yunanistan’da gündem Mavi Vatan” haberimizde belirttiğimiz gibi Yunanistan’ın yanısıra komşu ülkeler, “Mavi Vatan” tatbikatını oldukça yakından takip ediyor. 

462.000 km kare gibi çok büyük bir alanda yapılan tatbikat, Yunanistan’la beraber Güney Kıbrıs, Mısır ve İsrail için de bir güç gösterisi manasına geliyor. Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemilerine, Hava Kuvvetlerine bağlı F-16 tipi savaş uçakları da eşlik ediyor. 

STM Banner

Tatbikatın bugünkü diliminde bulunulan lokasyon münasebetiyle İsrail Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının eğitim için planlanan uçuşu askıya alındı. 

Eş zamanlı olarak yabancı bir gazeteci hesabından yapılan bildirilerde Mavi Vatan-2019 tatbikatının illegal bir tatbikat olduğu iddia edildi. Tatbikatın İsrail Hava Kuvvetlerinin haricinde, İngiltere ve ABD Hava Kuvvetlerinin de uçuşlarını aksatacağını, yaşanacak aksaklıkların IŞİD’e karşı yapılan mücadeleyi sekteye uğratacağı belirtildi. Ancak Mavi Vatan’ın, uluslararası hukuka tam olarak uygun olduğu, tatbikat ile ilgili gerekli bilgilendirmelerin önceden yapıldığı herkesçe bilinmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu