Kazakistan’dan Airbus A400M Atlas Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Airbus, resmi twitter hesabından bugün yayınladığı video aracılığıyla Kazakistan ile iki adet A400M nakliye uçağı için anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

Kazakistan ile Airbus arasında A400M üzerine bir süredir gerçekleştirilen görüşmeler sonuç verdi ve Kazakistan, iki adet A400M nakliye uçağı alımı için bakım paketlerini ve eğitim hizmetlerini de kapsayan bir sözleşme imzaladı.

STM Banner

Bu anlaşmanın yanı sıra, bakım ve revizyon hizmetleri konusunda iş birliği yapmak ve yerel bir C295 nakliye uçağı bakım merkezi oluşturmak için ilk adım olarak bir mutabakat zaptı da imzalandı.

İmzalanan sözleşme ile Kazakistan, A400M uçağının dokuzuncu kullanıcı ülkesi olacak. Önceki sekiz ülke ise Türkiye, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, İspanya, Belçika, Malezya ve Lüksemburg. Kazakistan’ın ilk A400M uçağının, 2024 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

Airbus Defence and Space CEO’su Michael Schoellhorn, anlaşmaya ilişkin şunları söyledi: “A400M, Kazakistan’ın taktik ve stratejik hava ikmal operasyonlarının temel taşı olacak. Bu yeni ihracat sözleşmesi, toplam A400M sipariş sayısını yakın gelecekte artmasını beklediğimiz bir rakam olan 176’ya ulaştırıyor. Teslim edilen 100’den fazla uçak ile A400M filosu, 100.000 uçuş saatini geride bıraktı. A400M, yeteneklerini kanıtlayarak birçok potansiyel müşterinin beklediği olgunluğa ulaştı.”

A400M

Kazakistan’ın A400M inceleme süreci

Nakliye uçağının yetenekleri, Kazak makamlarına defalarca kez gösterilmişti. Airbus, Mayıs 2018’de gerçekleşen Kazak savunma fuarı KADEX’e Kazak Hava Kuvvetleri’nin halihazırda kullanmakta olduğu C295 nakliye uçağının tamamlayıcısı olduğunu göstermek amacıyla bir A400M uçağı göndermişti.

Eylül 2020’de İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, iki ülke arasındaki ikili askeri işbirliğini teşvik etme ziyareti sırasında yine A400M’lerini Kazak hükümetinin birkaç üyesine sunmuştu. Gösterimin bir parçası olarak A400M’ye bir Arlan zırhlı aracı yüklendi ve Airbus Test pilotları, uçağın teknik yeteneklerini Kazak Hava Savunma Kuvvetleri görevlilerine sergiledi.

ÖNERİLEN İÇERİK: TSK Gölge Süvari ile Ağır Sınıf İKA Kabiliyeti Kazanıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu