Kazakistan’ın ANKA İHA Personeli Eğitimini Tamamladı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından Kazakistan’a ihraç edilen ANKA Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) için personel eğitimi başladı. Kazak yer ekibi personeli, eğitimlerini başarıyla tamamladılar.

ANKA SİHA’nın ilk ihracatını Tunus’a gerçekleştirilen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), geçtiğimiz yıl Kazakistan’a da ANKA ihraç etme başarısını göstermişti. Kazakistan Hava Kuvvetleri’ne ait ANKA’ların bakımını gerçekleştirilecek personeller, TUSAŞ’taki iki aylık eğitimlerini tamamladılar.

STM Banner

Kazakistan’a yönelik ilk ANKA teslimatının, gelecek yıl gerçekleştirilmesi planlanıyor. TUSAŞ, halihazırda Tunus’a yönelik ANKA İHA teslimatlarına devam ediyor. İHA’lar ile birlikte Roketsan üretimi MAM-L/C mühimmatlarının ihracatları da gerçekleştiriliyor.

ANKA, Kazakistan’da Üretilecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile Kazakistan Engineering şirketi arasında imzalanan mutabak zaptı ile ANKA İnsansız Hava Aracı Kazakistan’da ortak olarak üretilecek. Ortak üretilmesinin yanı sıra bakım onarım süreçlerini de içeren teknoloji transferi konularında iş birliği gerçekleştirilecek.

ANKA-İHA

ANKA İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

ANKA İHA, 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 350+ kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: ANKA İnsansız Hava Aracı Kazakistan’da Üretilecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu