Amerikan F-35 Savaş Uçakları Yunanistan’a Konuşlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu, Yunanistan’a ait Girit Adası’nda bulunan Suda Hava Üssü’ne F-35 ve F-15 savaş uçakları konuşlandırmayı planlıyor. Bilgi Yunan medyasından.

Yunan medyasından Kathimerini’nin özel haberine göre ABD, Suda’da bulunan Hava Üssü’ne 10 adet F-35 ve 14 adet F-15 savaş uçağı konuşlandırmak için kolları sıvadı. ABD’nin talebi Yunan Dışişleri ve Savunma Bakanlık’larına iletildi. Uçakların Temmuz ayında Girit’e konuşlanması bekleniyor.

STM Banner

Girit’e konuşlanacak olan Amerikan savaş uçaklarının tatbikatlar ve operasyonlarda yer alması bekleniyor. Konuşlandırma kapsamında toplamda 500 kadar Amerikan Hava Kuvvetleri personeli Girit’e yerleşecek. Personeller arasında pilotlar, mühendisler ve yer destek ekipleri yer alacak. ABD, son yıllarda Suda’daki varlığını geliştirmek üzere milyonlarca dolar harcamıştı.

F-35/Fil Yürüyüşü
F-35/Fil Yürüyüşü

F-35’lerin Suda’da kalıcı olması beklenmiyor. Kısa bir süreliğine burada kalmaları bekleniyor.

ABD, Suda’daki hava üssüne ek olarak Donanma Üssü’ndeki varlığını da son yıllarca ciddi ölçüde artırmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri, planlanan 1.763 adet F-35A uçağı alımıyla en büyük F-35 operatörü. JPO tarafından açıklanan bilgiye göre halihazırda Dünya genelinde F-35’lerin harbe hazırlık oranı, %70 civarında.

2035 yılına kadar, 48 ABD Hava Kuvvetleri F-35A’sı da dahil olmak üzere, Avrupa kıtasında 450’den fazla F-35 konuşlandırılacak. F-35 programındaki NATO üyeleri arasında; Belçika, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Dışişleri’nden Yunanistan’a  F-16 Cevabı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Kathimerini

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu