KEMENT projesinin fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile METEKSAN SAVUNMA arasında 2013 yılının sonunda imzalanan KEMENT projesinde Fabrika Kabul Testleri aşaması başarı ile tamamlandı. Proje, platform entegrasyon ve saha kabul testleri ile devam edecek.

Harekat kabiliyetine son derece önemli katkı sağlaması ve aynı zamanda Milli Taktik Veri Bağı altyapısının oluşturulması hedefi ile başlanılan KEMENT Projesi’nde, Fabrika Kabul aşaması başarı ile tamamlandı.

STM Banner

Meteksan Savunma tarafından beş ayrı mühimmat, deniz ve hava platformu için tasarlanan KEMENT terminalleri için öncelikli olarak platforma özel çevre koşulları ve EMI/EMC gereksinimlerinin doğrulandığı Tasarım Doğrulama süreci başarı ile tamamlamıştı. Akabinde gerçekleştirilen Fabrika Kabul Testleri’nde söz konusu terminallerin, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı yüksek hızlı taktik veri haberleşmesi gerçekleştirdiği doğrulandı.

Meteksan Savunma tarafından yürütülen ve 1’inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN, TÜBİTAK BİLGEM ve MilSOFT’un alt yüklenici olarak görev aldığı projede, Fabrika Kabul aşamasının başarı ile tamamlanmasının ardından platform entegrasyon ve saha kabul testleri başladı. Bu aşamada hava-hava ve hava-yer sistemleri arasında ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin seyir füzelerimizin taarruz gücünü, bekasını ve elastikiyetini arttırdığı doğrulanacak.

KEMENT projesi kapsamında geliştirilen ve ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin öncelikli olarak seyir füzelerinde ve ilgili hava platformlarında kullanılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise KEMENT taktik veri bağı terminalleri, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pekçok uygulama ve platformda kullanılabilecek bir yapıda olacak.

METEKSAN SAVUNMA, “Türkiye’nin Veri Bağı Firması Olmak” vizyonundan hareketle, müşterilerinin ihtiyaçlarını tam karşılayan, güncel teknolojiyi kullanan, Ar-Ge temelli, millî, yenilikçi, maksimum yurt içi katma değeri olan veri bağları tasarlamaya ve üretmeye devam ediyor.


Haber: Anıl ŞAHİN         Kaynak: SavunmaSanayiST.comMETEKSAN

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu