KEMENT Projesi

Roketsan-ATMACA-Banner

2013 yılında Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında imzalanan KEMENT Projesiyle; uzun menzilli, Hava-Hava ve Hava-Yer sistemleri arasında veriyi (bu anlık görüntü de olabilir) aktarabilecek özgün Taktik Veri Bağı sistemi tasarımı ve geliştirilmesi için ilk adım atılmış oldu. KEMENT projesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) milli olarak geliştirilmiş, milli kripto kullanabilen, ağ tabanlı modern Taktik Veri Bağı kabiliyeti kazandırmak amaçlandı.

STM Banner

Meteksan Savunma tarafından yürütülen ve 1’inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN, TÜBİTAK BİLGEM ve MilSOFT’un alt yüklenici olarak görev aldığı KEMENT projesi ile akıllı mühimmatlar ve seyir füzeleri, ağ merkezli harekât ve ağ temelli durumsal farkındalık yetenekleri kazanarak, komuta-kontrol koordinasyonunun etkin bir parçası olmaktadırlar.

Bu sayede mühimmat durum bilgilerini ağ üzerinde paylaşarak mühimmatın fırlatılmasında sonra bile farklı platformlar tarafından hedef bilgisi güncelleme, yeni hedef atama, görev iptali, beklemeye alma gibi komutların kullanılması mümkün olmaktadır. Örneğin; F-16’dan atılan bir SOM Füzesinin kontrolünü, AEW&C uçağı veya TCG İstanbul Fırkateyninden atılacak olan bir ATMACA Füzesini kontrolünü, başka bir platform üzerine alabilmektedir. Ayrıca, mühimmat hedefi vurmadan önce yeterli çözünürlükte bir hedef resmi, hasar tespiti açısından harekat merkezine iletilmektedir.

KEMENT projesine ait Veri Bağı Terminalleri

KEMENT projesi kapsamında Fabrika Kabul Testleri, Ekim 2018 tarihi itibariyle başarıyla tamamlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan “İkinci 100 Günlük İcraat Programı” kapsamında, METEKSAN SAVUNMA tarafından üretilen veri bağı terminalleri, SOM Seyir Füzesine entegre edilerek sistem entegrasyon testleri, laboratuvar seviyesinde tamamlanmıştır. Sistem entegrasyon testlerinin tamamlanmasının ardından saha kabul testleri tamamlanmıştır.

Nisan 2019 itibariyle ise Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. tarafından yürütülen KEMENT Projesi, testler kapsamında tüm isterleri karşılamış ve proje başarıyla tamamlanmıştır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu