KF-X savaş uçağının yerli AESA radar prototipi tanıtıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’nin yeni nesil çok amaçlı savaş uçağı projesi olan Korean Fighter Experimental (KF-X)’te kullanılmak üzere geliştirilen yerli AESA radar prototipini tanıttı.

Güney Koreli Hanwha Systems ve ülkenin Savunma Geliştirme Ajansı (ADD) tarafından ortaklaşa olarak 2016 yılından beri geliştirilmekte olan radar, Savunma Edinme Programı İdaresi’ne (DAPA) göre 7 Ağustos’ta düzenlenen törenle tanıtıldı.

STM Banner

Güney Koreli yetkililer, radarın ilk KF-X prototipine entegre edilmeden önce daha gelişmiş ve ileri testlerden geçeceğini söyledi. İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (IAI) bir yan kuruluşu olan Elta Systems’ın programda Güney Koreli şirketlerle iş birliği yaptığını da sözlerine ekledi.

Yetkililerin “1000’den fazla hedefi aynı anda tespit edip takip edebilen son teknoloji bir sistem” olarak tanımladıkları AESA radarı hakkında çok az ayrıntı ortaya çıkmış durumda.

Son gelişmeler, Güney Koreli havacılık ve savunma şirketi Korea Aerospace Industries’in (KAI) Temmuz ayında, Nisan 2021’de ilk KF-X prototipini sunmayı planladığını açıklamasının ardından geldi. Program hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi, ancak Janes’e göre KF-X’in ilk prototipin ilk uçuşunu 2022’de gerçekleştirmesi bekliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. South Korean KF-X and Turkish TF-X are in the same class, Two countries can work together to develop components for both aircraft to reduce the costs.
    A new engine enable substantial supercruise speeds, A Distributed Aperture System, BVR long range AAM, Infrared search and track system, Speech-recognition system, Helmet-mounted display system (HMDS) enables the pilot to see through his cockpit, And a next generation electronic warfare.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu