Wagner’den Sirte’ye Pantsir sevkiyatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Wagner şirketine bağlı paralı askerlere ait Pantsir-S1 tipi hava savunma sistemi, Libya Ulusal Ordusu’na destek amacı ile Sirte şehrine sevk edildi.

Libya’da Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na destek veren Rus Wagner şirketine bağlı paralı askerler, Libya’nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA) güçlerinin hedefindeki Sirte şehrine yönelik sevkiyatlarını sürdürüyor. Son olarak Wagner güçleri, Sirte şehrine bir adet Pantsir-S1 hava savunma sistemi daha sevk ettiler. Halihazırda Sirte şehrinde, yaklaşık 8 adet Pantsir sistemi olduğu tahmin ediliyor.

STM Banner

Wagner güçlerine ait Pantsir sistemlerinin bölgedeki diğer Pantsir sistemlerinden farkı ise ihraç versiyonu olmamaları. Yani Wagner’e ait Pantsir sistemleri, Rus Ordusu’nda kullanılan Pantsir sistemleri ile aynı özelliklere sahip.

Hatırlanacağı üzere Mısır da geçtiğimiz günlerde yine Sirte şehrine, S-300 Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) yerleştirmişti. Hafter ve destekçilerinin; Sirte şehrine bir hava savunma şemsiyesi kurarak, Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin ilerleyişini durdurmayı amaçladığı tahmin ediliyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Sirte şehrinde görülen balistik füze sistemlerinin, bir hava savunma şemsiyesi altında kullanılmaları durumunda çok ciddi sonuçlara yol açabilecekleri bilinmekte.

Türk Silahlı Kuvvetleri destekli UMH güçleri, Türk yapımı SİHA’ların da destekleri ile son birkaç ay içerisinde Libya’da birçok stratejik noktayı tekrar kontrol altına almışlardı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Teknoloji geliştirin vurun abi.yüksek irtifa ihalarla lazer işaretleme ile som füzesi kullanıp uzaktan uçaktan atılıp İHA yönlendirmesiyle menziline girmeden vurulamazmı!bence yapılabilir.vurun ki Rusada,sudiyede ,Mısır’a da cevap olsun.vurmaktan çekinmeyin bunlar saldırı planın bir parçası hafter için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu