Kıbrıs’a Türk İHA üssü kuruluyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Geçitkale Havalimanını, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait insansız hava araçlarının kullanımına açtı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nin (KTBK) talebi üzerine Geçikale Havalimanının, insansız hava araçları ile yürütülecek faaliyetler için kullanımına izin verdi. Konuyla ilgili olarak KKTC Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, “KKTC Hükümeti olarak ,Doğu Akdenizde yaşanan son gelişmeler ışığında KKTC ve TC’nin meşru hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla KTBK’nın talebi üzerine Geçitkale Havalimanının insansız hava araçları ile yürütülecek  faaliyetler  için kullanılmasına izin verilmiştir. Anılan havaalanına dair yürürlükte bulunan sözleşmenin ilgili maddeleri uyarınca,  alınan bu karar hakkında sözleşmenin diğer tarafı bilgilendirilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

 Editörden:  Türk Deniz Kuvvetleri İHA’ları için hayati öneme sahip

Geçitkale Havalimanının, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve insansız hava araçları (İHA) tarafından kullanılması amacıyla Türk Deniz Kuvvetleri, geçtiğimiz aylarda bölgede çeşitli incelemelerde bulunmuştu. Halihazırda Ege ve Doğu Akdeniz bölgesinde görev yapan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait S/İHA’lar, Çanakkale ve Dalaman’da bulunan üslerden kalkış yaparak görev bölgelerine intikal ediyorlardı. Geçitkale Havaalanının bu faaliyetlere açılması, Türk Deniz Kuvvetleri için hayati öneme sahip. Bu sayede ANKA ve Bayraktar TB2 tipi S/İHA’lar, bölgede çok daha fazla süre gözlem yapabilecekler.

27 Eylül 1538 tarihinde kazandığı Preveze Deniz Zaferi ile Akdeniz’i “Türk Gölü” haline getiren Barbaros Hayreddin Paşa’nın torunları, şimdi ise modern teknolojinin ışığında Akdeniz’i bir İHA gölü haline getiriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Türkiyenin savunması Kıbrıs dan başlar bence en güzeli Kuzey Kıbrısa büyük bir hava üssü kurmak
    Irakın kuzeyine büyük bir hava üssü de şart nacizane görüşüm😉

  2. kuzey kıbrısa kapsamlı havaüssü deniz üssü de kurulmalı ve hatta gemimisavar ve ucakları etkin bir şekilde avlayan füze sistemiylede donatılmalı yani büyük bir savaşta etkin bir şikilde kullanılabilmeli bu kıbrıs üssü avantaj sağlayacak şekilde donatılmalı israilin hava gücü kücümsenmemeli ve encokta hava gücüne güveniyor israil kabile topluluğu ve büyük bir savaşta türkiye 1değil cok sayıda devletle savaşacaktır 1 dünya savaşı gibi atomik ve hidrojen başlıklara sahip olunmalı sayısı dünya savaşına göre belirlenmeli bunlar neymiş zararlıymış amerika zararlı demedi japonya hiroşima ve nagazakiye 2 tane atomik bonba attı bunlar türkiye acısından enson care acısından üretilmeli ve atomik güc olunmalı amerika rusya gibi büyük düşünmeli türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu