Northrop Grumman 1000’inci AARGM’yi teslim etti

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Northrop Grumman şirketi, 1000’inci AGM-88E Gelişmiş Anti-Radyasyon Güdümlü Füze (AARGM) Sistemi’ni, ABD Deniz Kuvvetleri’ne teslim etti. 1000’inci AGM-88E’nin teslimi sebebiyle Kaliforniya / Northridge’deki Northrop Grumman üretim tesisinde düzenlenen törene; üst düzey ABD Donanması askerleri, siviller, şirket ortakları ile geçmişte ve şu anda programda görev alan çalışanlar katıldı.

ABD Donanması Yüzbaşısı Matthew Commerford , “Düşmanlarımız hava savunma sistemlerini geliştirmeye ve ilerletmeye devam ettikçe, AARGM, savaşçılarımızın çeşitli tehditleri tespit etmeleri ve yenmeleri için çok önemlidir. Bu başarı, ABD Donanması ve müttefiklerimizin operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan kapasiteye sahip olmasını sağlıyor.” dedi.

STM Banner

Temmuz 2012’de İlk Operasyonel Yeteneğe (IOC) ulaşan AARGM Programı, şu anda ABD Donanması, ABD Deniz Piyadeleri, İtalyan Hava Kuvvetleri ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri için operasyonel gereklilikleri desteklemektedir. Füze, FA-18C / D Hornet, FA-18E / F Süper Hornet, EA-18G Growler ve Tornado Elektronik Savaş ve Keşif (ECR) uçağına entegre edilmiştir.

Anti-Radyasyon Füzeleri, düşman hava savunma sistemlerinin imha edilmesini sağlayan bir silah sistemidir. AARGM sayesinde düşman hava savunma sistemi ve bileşenleri imha edilerek, istenilen A2/AD bölgesine giriş yapılabilmektedir. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, AGM-88 HARM Anti-Radyasyon Füzesi bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu