Kırgızistan: AKINCI, AKSUNGUR, Bayraktar TB2, KARGU ve ŞAHİN

Roketsan-ATMACA-Banner

Kırgızistan, Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen AKINCI, AKSUNGUR, Bayraktar TB2, KARGU, ŞAHİN ve İHTAR ürünlerini tedarik etti.

Türk savunma ve havacılık sanayiinin ihracat başarıları, her geçen gün artıyor. Türkiye’den daha önce Bayraktar TB2 SİHA tedarik eden Kırgızistan, son olarak aynı anda AKINCI ile AKSUNGUR SİHA’ları da teslim aldı. Teslim alınan SİHA’lar, ülkenin Issık Göl Bölgesi’ndeki Edelveys adlı tatbikat alanında düzenlenen gösteri ve taktik tatbikatında kullanıldı.

STM Banner

Bahsi geçen tatbikat, Cumhurbaşkanı Sadır Caparov tarafından da izlendi. Edelveys tatbikat alanında, Kırgızistan Sınır Muhafız Hizmetlerinin envanterinde bulunan yeni askeri teçhizatlar, AKSUNGUR ve AKINCI SİHA’lar, mühendislik ve elektronik harp teçhizatları, zırhlı araçlar, silahlar ve yerli üretim insansız hava araçları (İHA) sergilendi. Caparov’a, Akıncı ve Aksungur SİHA’ların taktik, teknik özellikleri sergilendi ve ateş gücü gösterildi.​​​​​​​

Caparov, burada yaptığı konuşmada, “Ülke tarihinde ilk kez Silahlı Kuvvetlerimize ve Sınır Güvenlik Hizmetimize modern silahlar ve askeri teçhizat tedariki bağlamında Bayraktar TB2, AKINCI ve AKSUNGUR insansız hava araçlarının devlet bütçesinden karşılanarak satın alınmasından memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Türkiye’den AKSUNGUR ve AKINCI SİHA’ları teslim alan Kırgızistan’da, Cumhurbaşkanı tarafından Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’a Dank Devlet Ödülü takdim edilmişti

Öte yandan Kırgızistan’ın; STM üretimi KARGU Vurucu İHA ile ASELSAN üretimi İHTAR Anti-Dron Sistemi ile ŞAHİN 40mm Fiziksel İmha Sistemi’ni de tedarik ettiği biliniyor. Kırgızistan, Türkiye’den aynı anda AKINCI, AKSUNGUR ve Bayraktar TB2 SİHA tedarik eden ilk ülke oldu.

Öte yandan SİHA’lar ile birlikte MAM-L ve MAM-T mühimmatları da Kırgız Ordusu’nun envanterine dahil edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu