KMC ve LUMTAS İle Sınır Ötesindeki Terör Hedefi Vuruldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kısa süre önce giren Roketsan KMC Sistemi, LUMTAS Füzesi ile Suriye’deki PKK terör örgütü hedeflerini vurdu.

PKK/YPG terör örgütü, bugün Karkamış ilçesi ve Köprübatı Hudut Karakolu’na yönelik havan saldırısı düzenlemiş ve saldırı esnasında bir asker şehit olmuştu. Türk Silahlı Kuvvetleri, saldırı sonrasında belirlenen PKK/YPG hedeflerini imha etti.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Karkamış ilçesi ve Köprübatı Hudut Karakolumuza yapılan hain saldırı sonrası başlatılan meşru müdafaa ve cezalandırma atışları sonucunda etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 21’e yükselmiştir. Cezalandırma atışlarına devam edilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

KMC ve LUMTAS İlk Kez Kullanıldı

l-umtas
S-70B / L-UMTAS Füzesi atışı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen cezalandırma atışları esnasında, Roketsan tarafından geliştirilen Kaideye Monteli CİRİT (KMC) ve LUMTAS Füzesi ilk kez kullanıldı. KMC Sistemi, birkaç ay önce Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmişti.

KMC Silah Sistemi

YALMAN Kulesi ile teçhiz edilen KMC; azami 8 adet CİRİT Füzesi veyahut 4 adet L-UMTAS/UMTAS/OMTAS Füzesi taşıyabiliyor. Karma konfigürasyonda ise KMC, 4 adet CİRİT Füzesi ile 2 adet L-UMTAS/UMTAS/OMTAS Füzesi yüklü şekilde görev yapabiliyor.

YALMAN Kuleli KMC Aracı için FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN-10 platformu tercih edilmiş durumda.

Stabilize tareti sayesinde 40 kilometre hıza kadar hareket halindeyken atış kabiliyeti sağlayan KMC Silah Sistemi, kullanıcıya 8 kilometre menzile kadar da yüksek vuruş kabiliyeti sunuyor.

Bu sistem, ayrıca, üzerinde taşıdığı yüksek teknoloji ürünü elektro optik sistemle 20 kilometre menzile kadar da keşif ve gözetleme faaliyeti yürütebiliyor. KMC Silah Sistemi’ne, 7,62 mm Makineli Tüfek Entegrasyonu için de çalışmalar devam ediyor.

UMTAS, L-UMTAS, OMTAS ve CİRİT Füzeleri

Roketsan tarafından geliştirilen UMTAS, L-UMTAS, OMTAS ve CİRİT Füzeleri, Türkiye’nin milli tanksavarları olma özelliğine sahipler.

  • IIR Arayıcı Başlığa sahip UMTAS Füzesi 8+,
  • Lazer Arayıcı Başlığa sahip L-UMTAS füzesi 8+,
  • IIR Arayıcı Başlığa sahip OMTAS Füzesi 4+
  • Lazer Arayıcı Başlığa sahip CİRİT Füzesi ise 8+ kilometre menzile sahip.

omtas

Bahsi geçen füzelerin tamamı, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunuyor. UMTAS, L-UMTAS ve CİRİT Füzeleri; hava, kadar ve deniz platformlarından atılabiliyor. OMTAS Füzesi ise Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) tarafından kullanılıyor.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; KMC platformu, SUNGUR Füzesi de atabilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan OMTAS, UMTAS ve KMC’den İhracat Müjdesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu