Kolombiya Hava Kuvvetlerinin Tercihi: T/FA-50 Golden Eagle

Roketsan-ATMACA-Banner

Kolombiya Hava Kuvvetlerinin (Fuerza Aérea Colombiana) gelecekteki jet eğitim uçağı tercihi Güney Koreli havacılık firması KAI’nin T/FA-50 Hafif Saldırı ve Jet Eğitim uçakları oldu.

 

STM Banner

Kolombiya Hava Kuvvetleri 600 milyon dolarlık fatura bedeliyle toplamda 20 adet gelişmiş jet eğitim uçağı satın alacak. Hem TA-50 hem de FA-50 tedarik edilecek. Uçaklar aynı zamanda hava-hava ve hava-yer kabiliyetlerine da sahip olacak.

 

KAI ile yarışta son ikiye kalan diğer firma ve uçağın ise İtalyan Leonardo’ya ait M-346 gelişmiş jet eğitim uçağı olduğu kaydedildi. Ancak yarışı KAI’nin kazandığı Defense News tarafından kamuoyuna duyuruldu. 

 

Kolombiya, alımla birlikte envanterinde bulunan Cessna A-37B Dragonfly hafif taarruz jetlerini emekliye ayıracak. Bu uçaklar hem aktif olarak kontrgerilla harekatlarında kullanıldı hem de taktik eğitim uçağı olarak kullanıldı.

KAI/FA-50 Modernizasyonu
KAI/FA-50 Modernizasyonu

 

Güney Kore’den alınacak olan yeni uçaklar aynı zamanda gittikçe yaşlanan ve Kolombiya’nın ana savaş uçağı olan İsrail üretimi Kfir savaş uçaklarının yerini de yavaş yavaş dolduracak. Kfir’lerin 2023 yılından itibaren envanterden çıkarılmaya başlanması bekleniyor.

 

Kfir uçaklarında son derece gelişmiş İsrail sistemleri kullanılıyor. Uçaklarda Elta System üretimi ELM-052 Aktif Elektronik Taramalı Dizi Radarı (AESA) ve görüş ötesi hava-hava füzeleri olan Derby füzeleri yer alıyor. Bu özellikleriyle Kolombiya Kfir’leri Güney Amerika’daki en üstün savaş uçaklarından birisi olarak kabul ediliyor. Ancak son dönemlerde bakım ve operasyon maliyetlerinin çok fazla arttığı kaydediliyor.

 

Bu ihracat Güney Kore’nin Kolombiya’ya gerçekleştirdiği ilk ihracat da değil. 2021 yılında Kolombiya Donanması Güney Kore’den SSM-700K gemisavar füzeleri sipariş etmişti. 2014 ve 2020 yıllarında ise Güney Kore donanmasına ait ikinci el korvetler Kolombiya Donanmasına bağışlanmıştı.

T-50 Golden Eagle

KAI ve Lockheed Martin tarafından geliştirilen T-50 Golden Eagle, süpersonik gelişmiş bir jet eğitim/hafif taarruz uçağı. T-50, Güney Kore’nin ilk yerli süpersonik hava aracı ve dünyada yer alan az sayıdaki süpersonik eğitim uçaklarından birisi.

İlk uçuşunu 2002 yılında yapan uçak 2005 yılında Güney Kore Hava Kuvvetlerinin envanterine giriş yapmıştı. T-50’nin diğer modelleri arasında T-50B, TA-50 ve FA-50 gibi daha gelişmiş ve farklı amaçlar için kullanılan modeller de yer alıyor.

T-50, Güney Kore Hava Kuvvetleri gösteri ekibi tarafından kullanılıyor. TA-50 hafif taarruz modeli ise Endonezya’ya ihraç edilmişti. Filipinler ise 12 adet FA-50 uçağı siparişi vermişti.

KAI/T-50 Golden Eagle
KAI/T-50 Golden Eagle

T-50, 2011’den bu yana küresel pazardaki ayak izini Endonezya, Irak, Filipinler ve Tayland’a genişleterek  performanslarını ve eğitim verimliliğini birçok kez kanıtladı. T-50TH, pilotları F-16 ve JAS-39 gibi savaş uçaklarına hazırlamak için geliştirildi. T-50TH’ler envantere alındıkça L-39 gibi eski nesil eğitim jetleri yerini T-50TH’lere bıraktı.

Türkiye’de ise TUSAŞ, T-50 muadili olarak HÜRJET Projesi’ni yürütüyor.

FA-50 Hafif Taarruz Uçağı

T-50 Golden Eagle eğitim uçağı üzerinden geliştirilen ve hafif taarruz uçağı olarak nitelendirilen FA-50, 2013 yılından bu yana Güney Kore Hava Kuvvetleri envanterinde aktif bir şekilde rol alıyor. Güney Kore Hava Kuvvetlerinin envanterinde halihazırda 60 adet FA-50 hafif taarruz uçağı yer alıyor.

FA-50, bugüne kadar Endonezya, Irak, Filipinler ve Tayland’a da ihraç edildi. Pek çok ülkenin daha FA-50 tedarik etmek istediği biliniyor. KAI, aynı zamanda pek çok ülkenin ihalelerine katılarak ürününü aktif bir şekilde pazarlamaya çalışıyor. Uçak aynı zamanda eğitim amaçlı olarak da kullanılabiliyor.

İhracat Geçmişi

T-50 Golden Eagle ailesinin sipariş geçmişi ise şöyle:

  • Güney Kore: 50 adet T-50, 10 adet T-50B, 22 adet TA-50 ve 60 adet FA-50
  • Endonezya: 16 adet T-50i
  • Filipinler: 12 adet FA-50PH
  • Irak: 24 adet T-50IQ
  • Kolombiya: 20 adet TA-50
  • Tayland: 12 adet T-50TH

ÖNERİLEN İÇERİK: KAI, FA-50 Modernizasyon Paketinin Detaylarını Duyurdu


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Defense News, Arda Mevlütoğlu

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu