Komandolar bomba yüklü aracı TOW ile vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Barış Pınarı Harekat bölgesinde görevli Kara Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Piyade Komando birliği, bomba yüklü aracı, TOW Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ile vurdu.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Terör örgütü PKK/YPG, Suriye’nin kuzeyinde masum sivillere yönelik insanlık dışı planlar yapmaya devam ediyor. Bombalı terör saldırılarıyla çoluk çocuk demeden Suriyeli masum sivillere saldırma çabasında olan terör örgütü, DEAŞ benzeri eylemlerle Barış Pınarı bölgesindeki huzur ve güven ortamına kastetmeye, bölge halkını yeniden göçe zorlamaya devam ediyor.

STM Banner

Bölgede huzur ve güvenin teminatı olan Mehmetçik ise terör örgütlerinin kalleş planlarını boşa çıkartmayı sürdürüyor. Daha önce bombalı terör saldırılarını son anda fark ederek önleyen Kahraman Komandolarımız, yine büyük bir faciayı önledi.

Yaşanan son olayda Barış Pınarı bölgesindeki M-4 karayolunun kuzeyinde kaçak geçiş yaptığı belirlenen bir kamyonet tespit edildi. Kasası açık olan ve mazot varilleri yüklü olan kamyonet, sivillerin bulunduğu bölgeye doğru süratli şekilde ilerlemesi üzerine bölgede konuşlu bulunan Mehmetçiklerimiz tarafından aracın durması için uyarı ateşi açıldı. Buna rağmen durmayan ve sivillerin bulunduğu bölgeye ulaşmaya çalışan araç hızını iyice artırınca bombalı araç olarak değerlendirildi. Bunun üzerine sivillerin zarar görmemesi için araç TOW güdümlü tanksavar silahı ile başarılı şekilde vurularak durduruldu. Araç vurulduktan kısa süre sonra uzaktan kumandalı olduğu değerlendirilen bombanın infilak etmesi sonucu büyük bir gürültü ile patladı.

Suriyeli kardeşlerimizin huzur güvenliği için bölgede fedakarca ve kahramanca görev yapan Mehmetçiklerimizin dikkati ve başarılı müdahalesi sonucu masum sivillere yönelik planlanmış kanlı bir tezgah daha boşa çıkmış, büyük bir facia önlenmiş oldu.” ifadelerine yer verildi.

anti-tank güdümlü füze, atgm, mclos, saclos, tanksavar füze,
TSK’ya ait TOW-2A Füzeleri, atışa hazırlanıyor

BGM-71 TOW

İlk olarak 1970 yılında üretilmeye başlanmış olan Amerika Birleşik Devletleri menşeili BGM-71 TOW füzesi, günümüze ulaşıncaya kadar oldukça önemli modernizasyonlar geçirmiş ve en tehlikeli ATGM füzelerinin arasında 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Bu versiyonlar BGM-71E TOW2A, BGM71-E TOW2B ve BGM71-E TOW2E’dir. Ortalama 3.75 kilometre menzile sahip TOW konfigürasyonları; 2A modelinde ERA+1000mm’ye kadar, 2B modelinde 700mm’ye kadar ve 2E modelinde ERA+1200mm’ye kadar zırh delebilmektedir. BGM71-E TOW2B modeli, FGM-148 Javelin füzesi gibi tank ve zırhlı araçları tavan bölümünden vurabilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, TOW2A ATGM’ye sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. İzinsiz hareket eden ne varsa kameralarla izleyin vurun. Talimat nereden alıyorlar. Taşeronluk yapanlarda dahil, ifadelerini alın GEBERTİN şerefsizleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu