Libya’da yakalanan general Hafter’in hava gücünü açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Libya’da Darbeci General Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’nun hava gücüne komuta eden Tuğgeneral Amer Al-Jaqam, önemli itiraflarda bulundu.

Libya’da Darbeci General Hafter’in kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’nun hava gücüne komuta eden Pilot Tuğgeneral Amer Al-Jaqam, geçtiğimiz günlerde Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA) güçleri tarafından yakalanarak hapsedildi. Bölgedeki TRT HABER muhabirine önemli açılamalarda bulunan Tuğgeneral Amer Al-Jaqam, Hafter’in hava gücü ile ilgili olarak kritik bilgiler verdi.

STM Banner

Hafter’in hava gücü

Ülkenin doğusu ile güney bölgelerinin halen Hafter’in elinde olduğunu vurgulayan Amer Al-Jaqam, Terhune ve Trablus Havalimanı’nı kaybetmeyi beklemediklerini açıkladı. Amer Al-Jaqam, “Bize başkent Trablus’u alın talimatı verildi ama alamadık. Türkiye ile Trablus hükümeti arasındaki anlaşma ile moralimiz daha da bozuldu.” açıklamalarında bulundu.

Libya-Pantsir

UMH güçleri tarafından kontrol altına alınan Vatiyye Hava Üssü’nün kendileri için büyük öneme sahip olduğunu belirten Al-Jaqam, “Şimdi hava desteği, Cufra’daki üsten sağlanıyor. Savaş uçağı sayımız değişken, 10 ila 15 arasında çünkü bozulanlar oluyor. 6 tane insansız hava aracımız var, bunlar büyük tip – MALE olduğunu kast ediyor – insansız hava araçları. Bu İHA’ları Harrube Hava Üssü’nde tutuyorlar, orada Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nden gelen teknisyenler çalışıyor.

Bize destek veren ülkeler belliydi; Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Mısır. Mühimmatlar, BAE’den kargo uçaklarıyla getiriliyor. Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemleri, başlangıçta sadece iki taneydi. Sonrasında sayısı arttıysa bilmiyorum. Rus Wagner şirketi bizim için çalışıyordu ama militanları nasıl getiriyorlar onu da bilmiyorum.“ dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu