Kongsberg’ten 480 Milyon Dolarlık JSM Anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

Norveç Savunma Malzeme Ajansı ile Kongsberg Defence & Aerospace arasında Müşterek Taarruz Füzesi (JSM) için üretim sözleşmesi imzalandı. Yaklaşık 4 milyar NOK (480 milyon ABD Doları) değerinde olan sözleşme, Norveç Silahlı Kuvvetleri için şimdiye kadarki en büyük silah alımlarından birini temsil ediyor.

JSM’nin geliştirilmesi, F-35’in Norveç’in bir sonraki savaş uçağı olarak seçilmesini takip eden yıl olan 2009’da başladı ve Norveç’in hem karada hem de denizde iyi korunan hedefleri bağımsız olarak uzun menzillerde imha etme ihtiyacından hareket etti. F-35 ve JSM kombinasyonu, bu yeteneğin Norveç gibi daha küçük ülkeler için ilk kez kullanılabilir hale geldiğini temsil ediyor. F-35 Programı kapsamında JSM’in rakibi ise Roketsan ile TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen SOM-J Füzesi idi.

STM Banner

JSM Füzesi’nin geliştirme faaliyetlerinin ilk üç aşaması sırasında Norveç Silahlı Kuvvetleri personeli, füzeyi tasarlamak ve geliştirmek için Kongsberg’teki mühendisler ve Norveç Savunma Araştırma Kurumu’ndaki araştırmacılarla yakın iş birliği yaptı. Buna, F-35 üzerindeki entegrasyon ve testler de dahildir. F-35 üzerindeki geliştirme çalışmaları, JSM’nin daha fazla test atılını içerecek olsa da füzenin kendisi, 2023’te beklenen ilk teslimatlarla birlikte dördüncü yani seri üretime hazır olduğu bir aşamada.

Norveç Silahlı Kuvvetleri’nin, 2025’te F-35 ile tam operasyonel kapasite beyan etmesi planlanıyor.

jsm

JSM (Joint Strike Missile) Füzesi’nin Özellikleri:

  • Uzunluk: 3.9 metre
  • Ağırlık: 416 kilogram
  • Menzil: 185+ kilometre
  • Arayıcı Başlık: IIR
  • Harp Başlığı: 125 kilogram, Yüksek Patlayıcılı, Parçacık Etkili

ÖNERİLEN İÇERİK: SOM-J Füzesi Kabul Testine Hazırlanıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu