Türk F-16’ları Polonya’ya konuşlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçakları, Polonya’ya konuşlandı. Türk F-16’ları, Polonya hava sahasının korunmasında aktif rol oynayacak.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon Blok 40 savaş uçakları, “Geliştirilmiş Hava Polisliği” görevi kapsamında Polonya’nın Malbork Hava Üssü’ne intikal ettiler. F-16’lara ilaveten bakım ekibi ve lojistik ekipmanların intikali için ise C-130 nakliye uçakları görevlendirildi. Türk F-16’larının Polonya görevi, 15 Eylül 2021 tarihine kadar devam edecek.

STM Banner

Söz konusu F-16’lar, Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu bulunan 161. Filo (Yarasa)’dan gönderildi. Yarasa filo, geceleri gerçekleştirmiş olduğu hava harekatlarıyla öne çıkan bir filo. Polonya’ya, Bandırma’dan 80 kadar Türk Hava Kuvvetleri personelin iştirak edecek.

Türkiye’nin son katıldığı Baltık Hava Polisliği görevi 2006 yılındaydı. 2006’da Litvanya’ya sevk edilen Türk Hava Kuvvetleri yıllar sonra ilk kez Baltık bölgesine geri dönüyor.

NATO Baltık Hava Polisliği görevine katılan diğer NATO müttefikleri ise İspanya ve İtalya. NATO müttefikleri, iş birliğini ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek için birbirleriyle ve ev sahibi hava kuvvetleriyle birlikte çalışacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna’dan MİLGEM ADA Sınıfı Korvet ve TB2 S/İHA Açıklaması

Ukrayna’dan MİLGEM ADA Sınıfı Korvet ve TB2 S/İHA Açıklaması

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu