KORKUT’a Libya görevi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi (AİHSS), Libya’ya konuşlandırıldı.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatları devam eden KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi (AİHSS), Suriye’nin ardından Libya’ya da konuşlandırıldı. Libya kaynaklı sosyal medya hesaplarında geniş yer verilen olay, Hafter kontrolündeki güçler tarafından da ilgiyle takip edildi.

STM Banner

3 adet Silah Sistemi Aracı (SSA) ve 1 adet Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşan KORKUT; 35mm’lik Parçacıklı Mühimmat (ATOM) kullanma kapasitesi sayesinde, bölgedeki dost unsurlar ve HAWK Hava Savunma Sistem bataryası için mobil/sabit alçak irtifa hava savunması sağlayacak. KORKUT, 4 kilometre menzile kadar düşman uçan unsurları için “duvar” oluşturabiliyor.

ASELSAN KORKUT Hava Savunma Sistemi

KORKUT, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava savunma kabiliyetinin arttırılması amacıyla yerli imkanlarla amfibik özellikli FNSS ZMA-30 platformu üzerine geliştirilmiş, 35mm’lik ATOM Akıllı Parçacıklı Mühimmatını da kullanabilen, 4+ kilometre menzilli Kundağı Motorlu Çok Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemidir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda dağıtık bir mimariye sahip olan ve Silah Sistem Aracı (SSA) ile Komuta Kontrol Aracı (KKA) olmak üzere iki temel birimden oluşan KORKUT; İnsansız Hava Araçları (İHA) , Helikopterler, Seyir Füzeleri ve Havadan Yere Füze hedeflerine karşı etkilidir. Bir KORKUT AİHSS Sistemi, 3 adet Silah Sistem Aracı (SSA) ve 1 adet Komuta Kontrol Aracından (SSA) oluşmaktadır.

korkut-sistemi-kka
KORKUT KKA

Komuta Kontrol Aracı (KKA)

Komuta Kontrol Aracı, 3-boyutlu arama radarı ile hedef tespit ve takibini gerçekleştirmektedir. Ayrıca yerel hava resmini oluşturmakta ve tehditleri değerlendirerek, Silah Sistem Araçlarına  hedef ataması yapmaktadır.

Genel Özellikleri:

 • Zırhlı Mekanize Birlikler ile Müşterek Görev İcrası
 • 3 adet KORKUT Silah Sistemi Aracı’nın komuta kontrolünü üstlenme yeteneği
 • 3 Boyutlu Arama Radarı ile Hedef Tespit ve Takibi
 • Yerel hava resmini oluşturarak tehdit değerlendirme ve silah tahsis işlemlerini gerçekleştirme
 • Üst seviye komuta kontrol unsurları ile koordinasyon halinde işletim
 • Entegre IFF Sistemi
 • Farklı ihtiyaçlara göre uyarlanabilir komuta kontrol fonksiyon ve arayüzleri
KORKUT SSA
KORKUT SSA

Silah Sistem Aracı (SSA)

Silah Sistem Aracı; hedefi, atış kontrol radarı ya da elektro-optik algılayıcılar ile takip ederek, 2 adet 35 mm’lik topuyla ateş altına almaktadır. Sistem, Komuta Kontrol Aracı üzerinden, üst düzey komuta-kontrol sistemleri ile entegre bir şekilde de çalışabilmektedir.

Genel Özellikleri

 • Hareket halinde atış yeteneğine sahip stabilize silah kulesi
 • Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibi
 • 35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)
 • İki farklı tipte mühimmatın aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması (OŞMBM)
 • Parçacıklı Mühimmat kullanımı ile hava savunma görevinin sabit/döner kanat uçaklara, havadan yere füzelere, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı etkili şekilde icrası
 • Üst seviye komuta kontrolü koordinasyonunda operasyon
 • Gelişmiş atış kontrol algoritmaları

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu