Pakistan’ın ilk MİLGEM Korveti kızağa alındı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye tarafından Pakistan ihraç edilen dört adet MİLGEM Korveti’nin ilki, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen törenle kızağa alındı.

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, 6 Eylül 2018 tarihinde Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya müteakiben Pakistan’a ihraç edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilecek; bunların iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecekti.

STM Banner

Pakistan Donanması MİLGEM Programı kapsamında “1. Gemi Omurganın Kızağa Konulması Töreni”; ASFAT, Türk Deniz Kuvvetleri ve Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin de katılımlarıyla İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda icra edildi.

ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün, TGM Genel Müdürü Emre Dinçer, İstanbul Tersane Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin ve Pakistan CNO Türkiye’den Amiral Syed Rizwan Khalid’in katılımlarıyla gerçekleşen törende gemi inşa geleneklerine göre blok altına anı parası yerleştirildi.

Pakistan Donanması’na ilk MİLGEM Korvetinin, Ağustos 2023 ayında Türkiye’de teslim edilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu