Kosova’da Bayraktar TB2 dönemi resmen başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kosova’ya ait Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), ilk kez görüntülendi. Böylelikle Kosova’da Bayraktar TB2 dönemi, resmen başlamış oldu.

2022 yılı sonunda Bayraktar TB2 SİHA tedariki için BAYKAR ile sözleşme imzalayan Kosova Hükümeti’nin, Mayıs 2023’te 5 adet SİHA’yı teslim aldığı iddia edilmişti. Kosova Ordusu’na ait Bayraktar TB2 SİHA’lar, Başbakan Albin Kurti’nin ziyareti sırasında ilk kez görüntülendi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Kurti tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’den aldığımız Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını, ordumuzun envanterine ekledik! İki yıllık yönetimde asker sayısını %80’in üzerinde, ordu bütçesini ise %100’ün üzerinde artırdık. Kosova artık her zaman gurur duyduğundan daha güvenli!

Kosova Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Bashkim Jashari ve Savunma Bakanı Armend Mehaj ile birlikte İHA kullanımına yönelik eğitimi tamamlayan subayları tebrik ettik.” ifadelerine yer verildi.

Kosova Bayraktar

Sırbistan’dan Kosova’nın Bayraktar TB2 tedarikine tepki

Kosova’nın Bayraktar TB2 SİHA tedarikine yönelik olarak uluslararası anlamdaki ilk tepki, geçtiğimiz günlerde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’ten gelmişti.

Vucic, “Türkiye, Kosova’yı ciddi şekilde silahlandırdı. Onlara tanksavar füzeleri, obüsler, Bayraktarlar verdi. Şu anda bunların hepsine sahipler. Bayraktarları hala uçuramadılar, NATO izin vermiyor.” açıklamasında bulunmuştu.

Öte yandan Sırp liderin, “Bayraktar TB2’leri almayı reddettik” ifadesi ise oldukça dikkat çekmişti.

Sırbistan’ın etrafı Bayraktar TB2’lerle çevrili

Aradan geçen zaman zarfında Türkiye; Kosova, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk gibi Sırbistan’la komşu coğrafyalarda bulunan ülkelere yönelik Bayraktar TB2 SİHA ihracatlarına yeşil ışık yaktı. Sadece SİHA değil, bu ülkelere yönelik; zırhlı araç, otomatik havan sistemi, makineli tüfek ve obüs gibi birçok farklı Türk savunma sanayii ürünün ihracatı, Türk bürokrasisi tarafından onaylandı.

Kosova Bayraktar 3

Vucic’in Bayraktar TB2 ile ilgili önceki açıklaması

Tüm bunlardan bağımsız olarak Sırbistan Lideri Vucic, esasında geçtiğimiz dönemde birden çok kez Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA tedarik etmek istediklerini dile getirmişti. Örneğin; Vucic tarafından Eylül 2022’de yapılan açıklamada, “Bayraktar TB2 insansız hava araçları tedarik etmek istedik. Herkes bunları istiyor, biz de sıradayız ve gelecek yıl Sırbistan’ın onları alabileceğine inanıyorum. Birkaç yüz milyon avroya kadar daha fazla para ödemeye hazırız.” ifadelerine yer verilmişti.

İLGİLİ İÇERİK: Sırbistan Lideri Vucic’in Bayraktar TB2 açıklamasının içyüzü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu