Kuveyt Parlamentosu’nda Eurofighter Typhoon soruşturması

Roketsan-ATMACA-Banner

Kuveyt Parlamentosu, Kuveyt’in İtalya’dan tedarik etmeyi amaçladığı Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının birim maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle soruşturma başlattı.

Kuveyt Savunma Bakanlığı, Kuveyt Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 28 adet Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı tedarik etmek için 05.04.2016 tarihinde İtalyan Leonardo firması ile 8 milyar Avro değerinde bir sözleşme imzalamıştı. Kuveyt Parlamentosu, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile Leonardo firması arasında imzalan anlaşma kapsamında tedarik edilecek Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının birim maliyetlerinin yüksek olması – Parlamento, uçak başı maliyeti 321 milyon ABD Doları olarak açıkladı ancak buna mühimmat ve bir dizi ek ekipman da dahil – sebebiyle bir soruşturma başlattı.

STM Banner

Kuveyt Parlamentosu; Katar’ın 24 adet Typhoon savaş uçağını 6.25 milyar ABD Doları, Suudi Arabistan’ın eski nesil 24 adet Typhoon savaş uçağını 8.86 milyar ABD Doları ve Umman’ın 24 adet adet Typhoon savaş uçağını 2.24 milyar ABD Doları bedel ile satın aldığını belirterek, Kuveyt Savunma Bakanlığı’nın 28 adet Typhoon savaş uçağı için yaklaşık 9 milyar ABD Doları verdiği için devlet fonlarının kötü amaçlı kullanıldığını iddia ediyor.

Kovid-19 salgını sebebiyle zaten çıkmazda olan Kuveyt Eurofighter Typhoon programının, Kuveyt Parlamentosu tarafından başlatılan bu soruşturma ile daha da karışık bir hale geleceği düşünülüyor. Kuveyt Hava Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen Eurofighter Typhoon (Tayfun) savaş uçağı, ilk uçuşunu Ocak 2020’de başarıyla gerçekleştirmişti.

typhoon

Kuveyt Hava Kuvvetleri konfigürasyonuna sahip ilk Enstrümanlı Seri Üretim Typhoon Uçağı (ISPA 6), Captor E-Scan radarı ve silah sistemlerine yapılan birkaç yenilik ile şu ana kadar üretilen en gelişmiş Eurofighter Typhoon savaş uçağı olarak öne çıkıyor. Kuveyt Hava Kuvvetleri konfigürasyonuna sahip ilk uçağın, 2020 yılı içerisinde Kuveyt’e teslim edilmesi planlanıyor. Kuveyt Hava Kuvvetleri’nin talepleri doğrultusunda Storm Shadow ve Brimstone hava-yer mühimmatları entegre edilen uçak, Lockheed Martin üretimi Sniper Gelişmiş Hedefleme Podu da kullanabilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu