Kuveyt Typhoon İçin ABD’den Mühimmat Tedarik Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Kuveyt, İtalya’dan satın aldığı Eurofighter Typhoon savaş uçakları için ABD’den mühimmat tedarik edecek. ABD Dışişleri, söz konusu talebi onayladı.

Nisan 2016’da imzalanan sözleşme kapsamında Kuveyt, İtalya’dan 8 milyar Avro bedel ile 28 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı alımına karar vermişti. Kuveyt’in Typhoon uçakları, ABD üretimi mühimmatları kullanacak. Kuveyt’in mühimmat talebi, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylandı.

STM Banner

Yabancı askeri satış (FMS) kanalıyla talep edilen 397 milyon dolar değerindeki mühimmat paketi, çok sayıda hava-hava ve hava-yer mühimmatını kapsıyor. Satışın gerçekleşmesi durumunda Kuveyt; 60 adet AIM-120C-7/8 AMRAAM Hava Hava Füzesi, 250 adet Mk-84 Genel Maksat Bombası, 501 adet Mk-83 Genel Maksat Bombası, Mk-84’ler için 350 adet JDAM Güdüm Kiti, Mk-83’ler için 702 adet Enhanced Paveway II Güdüm Kiti ve ilgili ekipmanları teslim alacak.

Söz konusu satışın gerçekleşmesi durumunda ana yüklenici, Lockheed Martin Missiles and Fire Control şirketi olacak.

Kuveyt’in Olaylı Typhoon Tedariki

kuveyt-typhoon

Kuveyt Savunma Bakanlığı, Kuveyt Hava Kuvvetleri için 28 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik etmek için Eylül 2015’de İtalya ile bir mutabakat zaptı imzaladı. Devamında ise İtalyan Leonardo firması ile Nisan 2016’da 8 milyar Avro değerinde bir sözleşme imzalandı. Kuveyt Parlamentosu, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile Leonardo firması arasında imzalan anlaşma kapsamında tedarik edilecek Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının birim maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle geçtiğimiz yıl bir soruşturma başlattı.

Parlamento, İtalya’dan tedarik edilen her bir Eurofighter Typhoon uçağının maliyetini 321 milyon ABD Doları olarak açıkladı. Bu maliyete mühimmat ve bir dizi ek ekipman da dahil.

Diğer Ülkelerin Typhoon Tedarikleri

Kuveyt Parlamentosu; Katar’ın 24 adet Typhoon savaş uçağını 6.25 milyar ABD Doları, Suudi Arabistan’ın eski nesil 24 adet Typhoon savaş uçağını 8.86 milyar ABD Doları ve Umman’ın 24 adet adet Typhoon savaş uçağını 2.24 milyar ABD Doları bedel ile satın aldığını belirterek, Kuveyt Savunma Bakanlığı’nın 28 adet (6’sı çift kişilik, 22’si tek kişilik) EF-200 Typhoon savaş uçağı için yaklaşık 9 milyar ABD Doları verdiği için devlet fonlarının kötü amaçlı kullanıldığını iddia ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Süreci Tekrar İvme Kazandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu