Kuveyt’te Eurofighter Typhoon Soruşturması Derinleşiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Kuveyt Parlamentosu, Kuveyt’in İtalya’dan tedarik ettiği Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının birim maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle başlattığı soruşturmayı derinleştiriyor.

Kuveyt Savunma Bakanlığı, Kuveyt Hava Kuvvetleri için 28 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik etmek için Eylül 2015’de İtalya ile bir mutabakat zaptı imzaladı. Devamında ise İtalyan Leonardo firması ile Nisan 2016’da 8 milyar Avro değerinde bir sözleşme imzalandı. Kuveyt Parlamentosu, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile Leonardo firması arasında imzalan anlaşma kapsamında tedarik edilecek Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının birim maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle geçtiğimiz yıl bir soruşturma başlattı.

STM Banner

Soruşturma şu anda koronavirüs salgını sonrasında uygulanan hareket kısıtlamaları ve sağlık protokolleri konusunda bir çıkmaza girdi, ancak tartışmalı savunma anlaşmasıyla ilgili şimdiden ortaya çıkan birkaç soru ve şüphe var.

Parlamento, İtalya’dan tedarik edilen her bir Eurofighter Typhoon uçağının maliyetini 321 milyon ABD Doları olarak açıkladı. Bu maliyete mühimmat ve bir dizi ek ekipman da dahil.

Diğer Ülkelerin Typhoon Tedarikleri

Kuveyt Parlamentosu; Katar’ın 24 adet Typhoon savaş uçağını 6.25 milyar ABD Doları, Suudi Arabistan’ın eski nesil 24 adet Typhoon savaş uçağını 8.86 milyar ABD Doları ve Umman’ın 24 adet adet Typhoon savaş uçağını 2.24 milyar ABD Doları bedel ile satın aldığını belirterek, Kuveyt Savunma Bakanlığı’nın 28 adet (6’sı çift kişilik, 22’si tek kişilik) EF-200 Typhoon savaş uçağı için yaklaşık 9 milyar ABD Doları verdiği için devlet fonlarının kötü amaçlı kullanıldığını iddia ediyor.

kuveyt-typhoon
Kuveyt’in tedarik ettiği Typhoon savaş uçağının bileşenleri

‘Pilotlar için beş yıldızlı kulüp’

Ana anlaşmaya ek olarak Kuveytli kaynaklar, orijinal sözleşmenin çeşitli yardımcı tesisler için birkaç ilave içerdiğini bildirdi. İddiaya göre bu tesisler şu şekilde: Savaş pilotları tarafından kullanılmak üzere beş yıldızlı bir kulüp ve savaş üssü için bir tuzdan arındırma istasyonu inşa etmek. Bu tesislerin inşası için sözleşmeler, bir yerel müteahhitlik şirketine verildi ancak Gulf News’e göre bu tür sözleşmelerin birden fazla yükleniciye ayrı ayrı teklif edilmesi gerekiyor.

Kuveyt için üretilecek olan 28 uçağın, şimdiye kadar üretilmiş olan en yüksek kapasiteli Eurofighter Typhoon olmaları bekleniyor. Uçaklarda hava-hava füzesi olarak; AIM-120C7 AMRAAM, Meteor ve IRIS-T, havadan karaya görevlerde ise MK-80 serisi (MK-82, MK-83 ve MK-84) genel maksat bombaları ve GBU-31 JDAM tipi akıllı bombalar kullanılacak. Uçaklar, Captor-E AESA radarı ve Sniper hedefleme podu ile donatılacak. Ayrıca uçağın, Storm Shadow tipi seyir füzesine de sertifiye olacağı paylaşılan bilgiler arasında.

Kuveyt’e ait Typhoon savaş uçağının ilk uçuşu 15 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Almanya’da 800 Milyon Dolarlık İHA Fiyaskosu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu