Baykar’ın 2021 Gelirlerinin Yüzde 80’inden Fazlası İhracattan

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünya gazetesine özel bir röportaj veren Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Baykar’ın gelirlerinde ihracatın payının arttığını açıkladı.

TEKNOFEST 2021’in ardından Dünya gazetesine konuşan Baykar Teknik Müdürü (CTO) Selçuk Bayraktar, Baykar’ın kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği tüm Ar-Ge faaliyetlerini tamamen kendi öz kaynaklarıyla yaptığını aktardı.

STM Banner

Baykar’ın ilk kez İHA/SİHA yapmaya başladığı dönemlerde bir takım engelleme çabalarıyla karşılaştığını kaydeden Bayraktar, bu konuda hiçbir zaman inançlarını yitirmediklerini ve var güçleriyle mücadele ettiklerini not etti.

Bayraktar TB2 SİHA
Bayraktar TB2 SİHA

“Hiçbir Kredi ve Hibe Desteği Almadık”

Şirketin kurulduğu günden bu yana hiçbir şekilde kredi ve hibe desteği almadığını kaydeden Bayraktar, şirketin şu anda da yatırımlarını kendi öz kaynaklarıyla icra ettiğini kaydetti.

Baykar’ın İhracat Gelirleri Yüzde 80’in Üzerinde

Bayraktar TB2 SİHA’ları için 10’dan fazla ülkeyle ihracat ilişkileri olduğunu belirten Bayraktar, Baykar’ın geçmiş yıllardaki gelirlerinin yüzde 70’inden fazlasının ihracattan geldiğini vurguladı. Selçuk Bayraktar, 2021 yılında ise Baykar’ın ihracat gelirlerinin bir miktar daha artış kaydederek yüzde 80’in üzerine çıktığını ilk kez açıkladı.

Baykar Savunma Teknik Lideri Selçuk Bayraktar tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA ihracatıyla ilgili olarak 10’dan fazla ülke ile sözleşme imzalandığı bilgisine yer verilmişti. Selçuk Bayraktar, ‘talepleri yetiştirmekte zorlanıyoruz’ ifadesini kullanmıştı.

Baykar, 2020 yılında 360 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatıyla savunma sanayii gibi stratejik bir alanda büyük bir başarıya imza atmıştı.

Bayraktar TB2 İhracatları

Bayraktar TB2 SİHA, şu ana kadar Katar, Ukrayna, Polonya, Türkmenistan ve Azerbaycan’a ihraç edildi. Öte yandan; Arnavutluk, Letonya, Fas, Etiyopya ve Macaristan’ın da Bayraktar TB2 ile yakından ilgilendiği biliniyor. Irak ise Bayraktar TB2 tedariki konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Bu ülkelerin, Selçuk Bayraktar’ın bahsini geçirdiği 10 ülke arasına girmiş olma ihtimalleri yüksek.

Ayrıca Baykar Savunma, şu ana kadar 200’den fazla Bayraktar TB2’nin üretimini tamamladı. Üretilen İHA’ların önemli bir kısmı, Türk güvenlik birimlerine hizmet ediyor. Ancak Türk güvenlik birimlerinin ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından Baykar Savunma, son yıllarda ihracata ağırlık vermiş durumda.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkmenistan’a Bayraktar TB2 İhracatı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Dünya 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu