Kuveyt’ten M1A2 İçin 250 Milyon Dolarlık Mühimmat Alımı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kuveyt, M1A2 Abrams Ana Muharebe Tankları (AMT) için 250 milyon dolar değerinde mühimmat tedarik edecek. ABD Dışişleri, söz konusu satışı onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuveyt’e yaklaşık 250 milyon dolar değerindeki olası bir yabancı askeri satışı onaylama karar aldı. Söz konusu satış, M1A2 Abrams tanklarında kullanılmak üzere çeşitli tiplerdeki 120mm tank mühimmatlarını içeriyor.

STM Banner

Söz konusu satış kapsamında; 7.62mm Makineli Tüfek Mühimmatı, 12.7mm Zırh Delici Yakıcı (APIT) Uçaksavar Mühimmatı, 12.7mm Sabot Hafif Zırh Delici İzli (SLAP-T) Uçaksavar Mühimmatı, 120mm APFSDS-T Tank Mühimmatı, 120mm IM-HET Tank Mühimmatı, El Bombası ve Sis Havanları tedarik edilecek.

Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Önerilen satış, M1A2 Abrams ana muharebe tankının sürekli istihdam edilmesini sağlayarak ve ülkenin tank filosunun modernizasyonunu destekleyerek Kuveyt’in mevcut ve gelecekteki bölgesel tehditleri karşılama yeteneğini geliştirecek. Bu satış, Kuveyt’in sınır bölgelerini ve temel kara tabanlı altyapıyı koruma yeteneğini artırarak, karadan kaynaklanan tehditleri caydırmak ve bunlara karşı savunmak için etkili bir yetenek sağlayacak. Kuveyt, bu teçhizatı silahlı kuvvetlerine kabul etmekte zorluk çekmeyecek.

Ana yüklenici General Dynamics, York, PA olacaktır. Bu potansiyel satışla bağlantılı olarak önerilen herhangi bir bilinen denkleştirme anlaşması bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: YN-ZMA Projesi İle TSK’da 35mm Top Dönemi Başlıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu