YN-ZMA Projesi İle TSK’da 35mm Top Dönemi Başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

YN-ZMA (Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Araçları) Projesi kapsamında geliştirilen araçlar, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yeni bir dönemin kapısını açacaktır.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın yapılanmasında, tekerlekli ve paletli tipteki zırhlı araçların önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Kuvvet envanterinde, halihazırda 4000 adetten fazla taktik tekerlekli zırhlı araç (TTZA) bulunduğu öngörülmektedir. Bu araçların büyük bir çoğunluğu, personel taşıma amacıyla kullanılmaktadır.

STM Banner

TTZA sınıfı araçlar için 2010’lu yıllar bir dönüm noktası olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından açılan ihaleler ile bu dönemde yüzlerce TTZA; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı ve diğer güvenlik birimlerinin hizmetine girmiştir.

Envanterdeki paletli tipteki zırhlı araç sayısının ise 4500’den faza olduğu öngörülmektedir. Bu sayının yaklaşık 2000’ini, FNSS tarafından üretilen ZMA-15, ACV-300 ve çeşitli KAPLAN STA araçları oluşturmaktadır. Geriye kalan kısım ise modernizasyon ihtiyaçları her geçen gün artan M113 araçlarından oluşmaktadır.

ZMA-15, M113, ZMA, ZPT, FNSS, Zırhlı Muharebe Aracı
ZMA-15

Tabii ki burada paletli zırhlı araçlardan kasıt, zırhlı muharebe araçları (ZMA) ile zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) araçlarıdır. Bunun haricinde Türk Silahlı Kuvvetleri, nicelik olarak iyi ancak nitelik olarak pek de iyi olmayan bir tank envanterine de sahiptir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin son dönemde gerçekleştirdiği modernizasyon çalışmalarıyla, envanterdeki modern zırhlı araç sayısının her geçen gün arttırılması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ve son birkaç yıl içerisinde sözleşmeleri imzalanan;

  • Silah Taşıyıcı Araçlar (STA),
  • Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA),
  • Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA),
  • 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araçlar (MKKA)
  • KORKUT Hava Savunma Sistemleri
  • Kaideye Monteli CİRİT (KMC) projeleri ile TSK envanterine muharip yeteneğe sahip çok sayıda modern zırhlı aracın kazandırılacağı bilinmektedir.
PARS Silah Taşıyıcı Araçlar
PARS STA

Bahsi geçen bu beş projenin tamamında, FNSS üretimi platformlar ve yine FNSS ve Aselsan uzaktan komutalı silah sistemleri ile Roketsan üretimi füzeler ve silah kuleleri kullanılmaktadır.

Aynı zamanda halihazırda ASELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen ZMA-15 Modernizasyonu Projesi ile envanterdeki FNSS üretimi Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) platformlarının, modern muharebe sahasının gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde modernize edilmesi sağlanmaktadır.

SSB tarafından başlatılan yeni projeler ile TSK’nın bu alandaki kabiliyetinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu projelerden en öne çıkanlarından bir tanesi ise YN-ZMA Projesi’dir.

Otokar Arma
Dunes, Canary Islands

YN-ZMA Projesi

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen SSB tarafından başlatılan bir diğer proje ise Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Araçları (YN-ZMA) Projesidir.

YN-ZMA Projesi ile hem taktik tekerlekli (6×6 ve 8×8) hem de paletli tipte çok sayıda zırhlı muharebe aracı tedarik edilecektir. İlk etapta, taktik tekerlekli tipteki araçların tedariki gerçekleştirilecektir. Daha önce SSB tarafından da açıklanan ‘prototipler yarışacak’ ilkesi gereğince YN-ZMA Projesi, iki aşamalı bir ihale süreci içerisinde yürütülmektedir.

İlk aşamada bağımsız test kuruluşu TRTEST koordinasyonunda  ihalede yer alan araçlar üç adımlı bir yarışma sürecinden geçecekler. Bu adımlar; balistik testler, mayın ve el yapımı patlayıcı testleri ve hareket kabiliyeti testleri olarak tanımlanmıştır.

TEBER-35
TEBER-35

İkinci aşamada ise ortaya  çıkan  yarışma  sonuçları  ve  fiyat  teklifleri değerlendirilecektir. YN-ZMA ihalesi kapsamında gerçekleştirilen testlerin sonuçlarının, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde kesinleşeceği tahmin edilmektedir.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; YN-ZMA ihalesi kapsamında üretilen araçların önemli bir kısmında, 35mm’lik bir silah kulesi bulunacaktır. Böylelikle halihazırda 25mm’lik top kullanan Türk Kara Kuvvetleri, ZMA platformlarında daha yüksek kalibreli bir topa geçiş yapmış olacaktır. 35mm’lik top ve mühimmat çeşitliği sayesinde ZMA’lar, fırsat hava hedeflerine karşı da angajman gerçekleştirebilecektirler.

Taktik tekerlekli araçlara ilaveten; “Yeni Nesil Paletli Araçlar” ihalesine de önümüzdeki yıl çıkılması planlanmaktadır. Halihazırda Türkiye’de paletli araç geliştirme ve üretime kabiliyetine sahip sadece iki firma bulunmaktadır. Bu firmalar; FNSS ve Otokar’dır.

UTKU Güç Grubu/BMC Power
UTKU Güç Grubu/BMC Power

YN-ZMA Projesinde Yarışan Araçlar

Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Araçları Projesi kapsamında, taktik tekerlekli araç bazında BMC, FNSS ve Otokar firmaları yarışmaktadır. BMC POWER’ın yerli güç grubunun, ASELSAN’ın ise KORHAN 35mm’lik Silah Sistemi’nin ana alternatifler olarak ihale kapsamında bulunduğu bilinmektedir.

BMC

BMC, YN-ZMA Projesi’ne kısa süre önce tanıtımını gerçekleştirdiği ALTUĞ ZMA ile katılım sağlamaktadır. 711BG gücündeki Caterpillar C13 motoruna sahip ALTUĞ 8×8 aracının, ASELSAN üretimi KORHAN Silah Sistemi’ni kullandığı bilinmektedir.

BMC-ALTUĞ

BMC ALTUĞ 8×8
Azami Ağırlık:
Azami Hız:100 km/sa
Seyir Sığası:800+ km
Dik Engel Aşma:60 cm
Hendek Aşma:220 cm
Sudan Geçme:120 cm
Personel Kapasitesi:3+9
Motor:Caterpillar C13 (711 BG)
Süspansiyon Sistemi:Tam Bağımsız Hidropnömatik

Yeni geliştirilen bir araç olan ALTUĞ, henüz bir muharebe tecrübesine sahip değildir.

FNSS

YN-ZMA Projesi’ne PARS IV ZMA ile katılan FNSS’in, ihale kapsamında kendi kulesini kullanmayı amaçlayan tek şirket olduğu bilinmektedir. PARS IV 8×8 aracının, FNSS üretimi TEBER-35 Silah Sistemi’ni kullandığı tahmin edilmektedir.

PARS IV - 8x8 Yeni Nesil Tekerlekli Zırhlı Araç
PARS IV – 8×8 Yeni Nesil Tekerlekli Zırhlı Araç
FNSS PARS 8×8
Azami Ağırlık:
Azami Hız:>100 km/sa
Seyir Sığası:600+ km
Dik Engel Aşma:70 cm
Hendek Aşma:200 cm
Sudan Geçme:150 cm
Mürettebat Kapasitesi:3+9
Motor:
Süspansiyon Sistemi:Yarı Otomatik, Pnomatik Bilgisayar, Kontrollü ve Ayarlanabilir

FNSS üretimi PARS Ailesi, halihazırda Malezya ve Umman Orduları’na hizmet vermektedir. Ayrıca PARS, ÖMTTZA ve MKKA Projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın hizmetine de girecektir.

Otokar

Otokar, YN-ZMA Projesi’ne ARMA ile katılım sağlamaktadır. ARMA aracının, ASELSAN üretimi KORHAN Silah Sistemi’ni kullanacağı tahmin edilmektedir.

Otokar ARMA

Otokar ARMA 8×8
Azami Ağırlık:40 ton
Azami Hız:100+ km/sa
Seyir Sığası:700 km
Dik Engel Aşma:70 cm
Hendek Aşma:200 cm
Sudan Geçme:180 cm
Mürettebat Kapasitesi:3+9
Motor:Turbo Şarjlı Dizel Motor (700 BG)
 

Süspansiyon Sistemi:

Çift salıncaklı tam bağımsız hidro-pnömatik süspansiyon / Teleskopik tip titreşim sönümleyici ve helisel yaylı, tam bağımsız süspansiyon

Otokar üretimi ARMA, halihazırda Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu’na hizmet vermektedir.

YN-ZMA Projesindeki Kule Seçenekleri

ASELSAN KORHAN Kulesi:

KORHAN-Silah-Sistemi
KORHAN
 Tipi/Kalibre:35mm
Hazır Mühimmat:100 adet
Mühimmat SeçenekleriProgramlanabilir Parçacıklı vb.
Atım Hızı:
Besleme Tipi:Çift Besleme
Ağırlık:< 3.500 kg
Yan Eksen:nx360⁰
Yükseliş Ekseni:-10° / +45°
Azami Hız:> 60°/s (Yan ve Yükseliş Ekseninde)
İkincil Silah:7.62 mm Makineli Tüfek
Balistik Koruma:STANAG 4569 Seviye 2

FNSS TEBER 35

TEBER-35
TEBER-35
Tipi/Kalibre:35mm
Hazır Mühimmat:100 adet
Mühimmat SeçenekleriYüksek İnfilaklı, Zırh Delici, Programlanabilir Havada İnfilaklı vb.
Atım Hızı:650-950 atım/dk / Tam Otomatik / 3’lü Darbeli Atış / Tek Atış
Besleme Tipi:Çift Besleme
Ağırlık:<3000kg ( (STANAG 4569))
Yan Eksen:nx360⁰
Yükseliş Ekseni:-10° / +45°
Azami Hız:> 60°/s (Yan ve Yükseliş Ekseninde)
İkincil Silah:7.62 mm Makineli Tüfek

Anıl ŞAHİN

Anıl ŞAHİN

[email protected]

ÖNERİLEN İÇERİK: M60TM’ler İçin TİYK-M60T Modernizasyonu Başlıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu