Almanya Ukrayna’ya IRIS-T SLM Sevkiyatına Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Anka Feldhusen, Almanya’nın bu Ekim ayında Ukrayna’ya ilk IRIS-T SLM orta menzilli hava savunma sistemlerini teslim edebileceğini söyledi.

Almanya Büyükelçisi, ilk IRIS-T SLM orta menzilli hava savunma sisteminin teslimatının Ekim ayında yapılmasının beklendiğini söyledi. Ancak daha önce Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, teslimatın yaz sonunda veya Eylül ayında yapılmasının planlandığını söylemişti.

STM Banner

Büyükelçi, Alman hükümetinin Ukrayna’ya dört IRIS-T SLM hava savunma sistemi tedarik edebileceğini de sözlerine ekledi. Feldhusen, “İkinci sistemin bu yılın sonunda, geri kalanının ise gelecek yılın başında orada olacağını gerçekten umuyorum” dedi.

Daha önceden çıkan haberlerde IRIS-T SLM hava savunma sistemlerinin Kasım ayı içerisinde Ukrayna’da konuşlanarak göreve hazır olabilecekleri belirtilmişti.

IRIS-T Hava Savunma Sistemi
IRIS-T Hava Savunma Sistemi

Ukrayna’nın IRIS-T benzeri hava savunma sistemi ihtiyacının 10 batarya civarında olduğu Ukraynalı kaynaklarca belirtiliyordu. Büyükelçinin sözlerine göre 4 adet batarya teslim edilmesi planlanıyor. Ancak 4 bataryanın bile Ukrayna hava savunmasına ciddi katkı sağlayacağı söylenebilir. Ukrayna’ya yeni teslim edilen NASAMS hava savunma sistemleriyle birlikte IRIS-T’ye olan ihtiyaçta düşüş beklenebilir.

IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi

Alman DIEHL tarafından üretilen IRIS-T SLM hava savunma sistemi, IRIS-T havadan havaya füzesinin yerden atılacak şekilde büyütülmüş ve modifiye edilmiş hali. Daha büyük bir roket motoruna sahip olan IRIS-T SLM, 40 kilometre menzilde ve 20 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabilmekte.

IRIS-T SLM hava savunma sisteminin füzeleri aktif radar arayıcı başlığa ve ara safha veribağı güdümüne sahipler ve 250km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından güdümlendiriliyorlar.

Ukrayna’nın elindeki diğer hava savunma sistemlerine kıyasla karşı tedbirlere daha dayanıklı olan IRIS-T SLM, büyük kalibreli roketler ile güdümlü mühimmatlara karşı da savunma yapabilmesiyle diğer sistemlere göre büyük bir kabiliyet artışı sağlıyor.

Şimdiye kadar yok edilen Buk M1 hava savunma sistemlerinin görevlerini alacağı tahmin ediliyor. Yüksek irtifada görev yapan Rus uçakları için önceki sistemlere göre daha büyük tehdit olacak. Aktif radar ve veribağı güdümlü olmaları sayesinde Rus uçaklarının hedef alındıklarını fark etmemelerini sağlayacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kiev Hava Sahasına NASAMS Şemsiyesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu