Kuveyt’ten Savaş Uçağı ve Helikopter Alımına Soruşturma

Roketsan-ATMACA-Banner

Kuveyt Millet Meclisi, Airbus Caracal tipi helikopter ve Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı satın alma anlaşmasında yapılan ihlalleri araştırmak üzere komisyon kurulmasını onayladı.

Meclisten konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Fransız yapımı Airbus Caracal tipi helikopter ve İtalyan yapımı Eurofighter Typhoon savaş uçağı sözleşmelerini incelemek için soruşturma komisyonu kurulmasının Meclis tarafından onaylandığı belirtildi.

STM Banner

İlk anlaşmada ciddi teknik problemlerin olduğu ve Fransız şirketin “komisyon verdiğini” resmen kabul ettiği aktarılan açıklamada, diğer anlaşmaya ise mülahazalar ve usulsüzlüklerin yöneltildiği kaydedildi.

Meclisin açıklamasında konuya ilişkin daha fazla detay verilmedi.

Kuveyt’teki Yolsuzlukla Mücadele Kurumu, 19 Ocak 2018’de, Caracal helikopter anlaşmasına ilişkin ortaya atılan şüpheleri araştırmak için çalışmalara başladığını duyurmuştu.

El-Kabes gazetesi de Ocak 2020’de, dönemin Başsavcısı Danışman Dirar el-Asusi’nin, eski bir SavunmaBakanı ve beraberindeki birkaç kişinin adının geçtiği “kamu parasına zarar verme ve Eurofighter davasına” ait dosyayı soruşturma komitesine havale ettiğini yazmıştı.

Caracal
Caracal

Sanıklar, Temmuz 2022’de görülen duruşmada kendilerine yöneltilen “kamu parasına kasten zarar verme ve denetim makamlarından bilgi gizleme” suçlamalarını reddetmiş ve serbest bırakılmışlardı.

Airbus Caracal tipi 30 askeri helikopterin Kuveyt ordusuna toplamda 1 milyar avroya satışını öngören anlaşma, Fransa ve Kuveyt Savunma Bakanlarının katılımıyla 9 Ağustos 2016’da imzalanmıştı.

Kuveyt Başbakan Yardımcısı, Savunma Bakanı Şeyh Halid el-Cerrah es-Sabah ile İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti, 28 “Eurofighter Typhoon” tipi savaş uçağının alımı konusunda Nisan 2016’da mutabakat zaptı imzalamıştı. Kuveyt, bu uçaklardan ilk ikisini 8 Aralık 2021’de teslim almıştı.

İLGİLİ İÇERİK: Kuveyt Typhoon İçin ABD’den Mühimmat Tedarik Ediyor


Kaynak: AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu