Kuzey Kore Orta Menzilli Balistik Füze Testi İcra Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA); Pazar günü Hwasong-12 tipi Karadan Karaya Orta/ Uzun Menzilli Balistik Füzenin test atışının gerçekleştiğini duyurdu.

Törene Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un katılmazken, üretim aşamasındaki füzenin etkinliği ve hassasiyetinin değerlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

STM Banner

Atışın, komşu ülkelerin güvenliği göz önünde bulundurularak ülkenin kuzeybatı kesiminden Doğu Denizi sularına doğru en yüksek açılı fırlatma sistemi ile gerçekleştiği ifade edildi.

Pazar günkü bu gösteri ile Kuzey Kore, Ocak ayından beri yedinci füzeyi fırlatmış oldu. Ayrıca deneme, Kasım 2017’de test edilen Hwasong-15 Kıtalararası Balistik Füzeden (ICBM) sonraki en uzun menzilli silah testi olma niteliğini taşıyor.

Harp başlığına yerleştirilmiş kameradan füzenin uçuş görüntüleri
Harp başlığına yerleştirilmiş kameradan füzenin uçuş görüntüleri

Güney Koreli kaynaklar, test atışı gerçekleştirilen bu füzenin maksimum hızının Mach 16 olduğunu iddia ediyor.

Japonya’dan ise Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, maksimum 2.000 km irtifaya ulaşan şüpheli bir balistik füzenin 800 km yol kat ederek yaklaşık 30 dakika uçtuğunu söyledi.

Kuzey’e Tepkiler Yinelendi

Güney Kore, Japonya ve ABD; füze programının BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini ve bölgesel istikrar ve güvenliği baltaladığını belirterek Pyongyang’ın yıl başından beri gerçekleştirdiği füze testlerini tekrar kınadı.

Kuzey kanadı ise “komşu ülkelerin güvenliğine herhangi bir zarar vermediğini” savunarak müdafaa yeteneklerini arttırmanın egemen bir devlet olarak meşru hakkı olduğu vurgusunu yapıyor.

ABD’li yetkililerden ise pazartesi günü, bu son adım karşısında Pyongyang ile müzakerelerin yenilenmesi gerektiği açıklaması geldi.

Hwasong-12 (KN-17)

SINIFOrta Menzilli Balistik Füze (IRBM)
ÇAP1.65 m
YÜKTek savaş başlığı, 500 kg
TAHRİKTek kademeli, sıvı yakıt
UZUNLUK17.4 m
SAVAŞ BAŞLIĞINükleer veya konvansiyonel
MENZİL4.500 km
Fırlatma AĞIRLIĞIBilinmiyor
DURUMGeliştirilmekte

14 Mayıs 2017’de ilk kez başarıyla test edilen Hwasong-12, Kuzey Kore’nin orta menzilli balistik füzesidir. İlk olarak Nisan 2017’de görücüye çıktı. Füzenin operasyonel olarak konuşlanıp konuşlanmadığı ise bilinmiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kuzey Kore denizaltı konuşlu balistik füzeyi tanıttı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, KCNA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu