Kuzey Kore denizaltı konuşlu balistik füzeyi tanıttı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) tarafından başkent Pyongyang’da, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un da katıldığı askerî geçit töreni görüntülendi. Kuzey Kore balistik füze programlarına hızla devam ediyor.

Görüntüler, Kim Jong Un’un Kuzey Kore’nin nükleer silahlar ve nükleer enerjili denizaltı, taktik nükleer silahlar ve füze savunma sistemlerine nüfuz etmek için tasarlanmış gelişmiş savaş başlıkları dahil olmak üzere yeni sofistike sistemlerin peşinde koştuğunu söylemesinden birkaç gün sonra ortaya çıktı.

STM Banner

Bazı araştırmacılar; Kim Jong Un’un planlarının ve sergilenen füzelerin, Pyongyang ile ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden yönetimi arasındaki olası silahsızlanma görüşmelerinin geleceği için endişe verici işaretler olduğunu söyleseler de Cumartesi günü yapılan açıklamada, “ABD’de kim iktidarda olursa olsun, Kuzey Kore karşıtı politikanın gerçek doğası ve gerçek ruhu asla değişmeyecek. Nükleer silahların gelişimi kesintisiz olarak ilerletilecek.” denildi.

Kuzey Kore Balistik Füze

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen geçit töreni ise Sekizinci İşçi Partisi Kongresi’nin sona ermesini kutlamak için düzenlenmişti. Sekizinci Kongrenin ana konusu, Kuzey Kore’nin ekonomik durumuydu. Covid-19 salgını, yaptırımlar ve doğal afetler, Kuzey Korelilerin yaşam standartlarını iyileştirme hedefini altüst etti. Ancak bu durum, sınırlı kaynakları ne olursa olsun, Pyongyang’ın silah geliştirme konusundaki iddialı ve pahalı planlarını etkilemedi.

Kongre sırasında Kim Jong Un tarafından duyurulan denizaltından fırlatılacak balistik füze (SLBM) ve yeni sistemler, çeşitli geliştirme aşamalarında ancak neredeyse tamamının operasyonel olarak kabul edilebilmesi için test edilmesi gerekiyor.

Kuzey Kore tarafından yeni bir füze, savaş başlığı veya nükleer cihazın test edilmesi, koronavirüs salgını ve ülkedeki siyasi huzursuzlukla yüzleşmek zorunda olan yeni ABD yönetiminin ilk günlerinde ana problemi olacak gibi. (CNN)

Önerilen İçerik: İran’ın yeraltı füze üssü görüntülendi


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

 1. Tombik dersini iyi almış babasından ve dedesinden anlaşılan. Herkes bilir ki atom bombası hijyenik
  birşey değil, hatta sağlığa zararlı bile. Öyle bile olsa eğer “itibarda tasarruf olmuyorsa”, bu bomba
  bunların ciddiye alınmasını sağladı. Adam yerine koyuluyor. İnanıyorum ki Hindistan dışında fakir bir
  ülkede demokrasi ve düşünce özgürlüğü olmuyor. Bu diğer ülkeler için bir gereksinim değil bir
  lüks. Adam zaten ilah muamelesi görüyor, açlıkmış, sefaletmiş, insan haklarıymış. Ambargo falan da
  faydasız artık, Amerika da alışacak sonunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu