Leonardo Falco Xplorer ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan Leonardo firması tarafından geliştirilen Falco Xplorer Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı insansız hava aracı (İHA), ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

15 Ocak 2020 tarihinde Trapani Hava Kuvvetleri üssünden kalkış yapan Falco Xplorer İHA, ilk uçuşu esnasında 60 dakika boyunca havada kaldı ve güvenli şekilde tekrar üsse iniş yaptı. İlk uçuşunu başarıyla tamamlayan Falco Xplorer İHA; 24 saat havada kalış süresinin, 350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesinin ve entegre sensör sisteminin doğrulanacağı bir dizi teste tabi tutulacak. Ayrıca Falco Xplorer, testler sonucunda NATO’nun İHA uçuşa elverişlilik standardı olan STANAG 4671’e de entegre edilecek.

STM Banner

Falco Xplorer

İlk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen Paris Air Show’da tanıtılan Falco Xplorer İnsansız Hava Aracı; askeri ve sivil kullanıcılara, çok sensörlü stratejik gözlem yeteneği sağlamak üzere tasarlanmıştır. Azami 1.3 ton kalkış ağırlığına, 24.000+ feet servis irtifasına, 24 saat havada kalış süresine ve 350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olan İHA, İstihbarat Gözetleme ve Keşif (ISR) yeteneğine sahiptir.

Falco Xplorer; Gabbiano T-80 Çok Modlu Gözetim Radarı, SAGE Elektronik İstihbarat Sistemi, deniz görevleri için Otomatik Tanımlama Sistemi ve Elektro-Optik (EO) Gözetleme Sistemini içeren bir sensör paketi ile donatılmıştır. İHA, ITAR ve MTCR kısıtlamalarına tabi değildir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bence işbirliği var Leonardo (eski adı Agusta Westland) şirketi Atak T129 helikopterini ortak yaptığımız şirket.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu