Leonardo İtalyan Ordusu’na M-345 teslimatlarına başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan Leonardo şirketi, bu hafta içerisinde İtalyan Hava Kuvvetleri’ne ilk iki M-345 Jet Tekamül Uçağı’nı teslim etti.

Avrupa’nın önde gelen havacılık şirketlerinden Leonardo, Williams FJ44-4M turbojet motoru ile donattığı gelişmiş Aermacchi M-345 Jet Eğitim Uçağını, Paris Air Show 2019 esnasında görücüye çıkartmıştı. İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından Leonardo’ya, ilk etapta 18 adet M-345 siparişi verildi.

STM Banner

İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından ‘T-345A’ olarak adlandırılan bu uçaklar, 1982’den beri hizmette olan 137 adet MB-339 uçağının yerini alacak.

Temel ve ileri seviye eğitim gereksinimlerini karşılamak için tasarlanan yeni M-345, üst düzey pilotaj eğitimi için kullanılan M-346’nın kullanımı açısından tamamlayıcı bir nitelik taşıyacak.  Ayrıca M-345, İtalyan Hava Kuvvetleri’nin akrobasi ekibi “Frecce Tricolori” nin yeni uçağı seçildi.

Yüksek verimlilik ve düşük işletme maliyetleri sunan Leonardo’nun Aermacchi M-345 Yeni Nesil Eğitim Uçağı, aynı zamanda 1000kg’den fazla faydalı yük kapasitesine sahip 4 adet silah istasyonu sayesinde hafif taarruz görevlerinde de kullanılabiliyor. Gelişmiş aviyonik ve hedefleme sistemlerine sahip olan uçak, azami 40.000ft irtifada görev yapabiliyor.


Elif Funda Altun / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu