Yeni ASMPA Füzesi’nin ilk testi gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız Silahlanma Müdürlüğü (DGA) ve MBDA ile Dassault şirketleri, 09 Aralık 2020 tarihinde gelişmiş orta menzilli havadan karaya füze (ASMPA) sisteminin ilk test atışını, başarıyla tamamladı.

Edinilen bilgiye göre; Yeni ASMPA Füzesi’nin test atışları, Fransız Donanması ve Hava Kuvvetleri’nin desteği ile Dassault Aviation’a ait Rafale test uçağından ana yüklenici MBDA için gerçekleştirildi.

STM Banner

2009’da Hava Kuvvetlerinde ve 2010’da Donanmada aktif hizmete giren ASMPA füzesi, nükleer harp başlığı kapasitesine sahip. Füze, Mirage 2000N-K3 ve Rafale F3R savaş uçakları tarafından kullanılabiliyor. Yüksek subsonik hıza sahip füze, Fransız Silahlı Kuvvetleri için stratejik öneme haiz.

Aralık 2016’da başlatılan ASMPA Orta Ömür Modernizasyonu Programı ile ASMPA füzelerinin performanslarının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Program kapsamında sözleşme makamı olan DGA, ONERA’nın desteğinden ve uzmanlığından yararlanmakta.

Modernize edilen ASMPA, Fransız Stratejik Hava Kuvvetleri’ni (FAS) ve Fransız Nükleer Deniz Hava Kuvvetleri’ni (FANu) donatacak bir sonraki stratejik füzedir.

Bu test atışları, 2021’in başlarında yeterlilik ve seri üretim öncesinde füzenin ayrıntılı tasarımının tamamlanması açısından önem arz etmektedir.

Halihazırda geliştirme faaliyetleri devam eden ASN4G Füzesi, ilerleyen dönemde ASMPA’nın yerini alacaktır.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu