Rusya tarafından Hafter’e gönderilen MiG-29’un yeri tespit edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu tarafından Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na gönderilen MiG-29 savaş uçağının yeri tespit edildi.

Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da tanılan meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA) güçleri, Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu’na yönelik operasyonlarını başarıyla sürdürüyor. Son bir hafta içerisinde, Türk üretimi silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) ve elektronik harp sistemlerinin desteği ile Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Hafter’e gönderilen birçok Pantsir hava savunma sistemini imha eden Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Vatiyye Hava Üssü’nde de kontrolü sağlamıştı.

STM Banner

Rusya’dan Hafter’e savaş uçağı desteği

Bu gelişmelere müteakiben Hafter’in Hava Kuvvetleri Komutanı Saqr Al-Jaroushi, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Libya’daki Türk mevzilerinin meşru hedefler olarak kabul edildiğini ve Libya tarihinin en büyük hava operasyonunu gerçekleştireceklerini bildirmişti. Bu açıklama, Rusya Federasyonu tarafından Suriye’de bulunan Hmeymim Hava Üssü’nden, Hafter’e destek amacıyla altı adet MiG-29 ve iki adet Sukhoi Su-24 uçağının, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Su-35 uçaklarının eskortluğu ile Libya’ya ulaştırılmasının ardından geldi.

DigitalGlobe şirketi ise söz konusu MiG-29 uçaklarından bir tanesine ait uydu görüntüsünü yayınladı. Sirte’nin kuzey bölgesinde yer alan ve Vatiyye Hava Üssü’ne yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta bulunan El Cufra Hava Üssü’ne ait olduğu belirtilen uydu görüntüsünde, MiG-29 savaş uçağı net olarak görülüyor.

Türk hava kuvvetleri envanteri, Türk Hava Kuvvetleri uçak sayısı, Türkiye savaş uçağı sayısı 2020, f 16 sayısı, f 4 sayısı, envanterdeki savaş uçakları
Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 ve F-4E savaş uçakları

Türk mevzilerine yönelik olası saldırıda ne olur?

Hafter’in Hava Kuvvetleri Komutanı Saqr Al-Jaroushi, Rusya tarafından sağlanan savaş uçakları ile Türk mevzilerine yönelik saldırı niyetini açıkça belirtti. Buna müteakiben, Türk mevzilerine yönelik olası bir saldırı durumunda neler olacağı ise merak edilen konular arasında bulunuyor.

Libya’da belli başlı hava savunma sistemleri olsa da bunların, olası çoklu saldırı esnasında ne kadar koruma sağlayacağı tartışma konusu. Öte yandan Türk Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz haftalarda Trablus’a yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta; F-16 Fighting Falcon, KC-135 Stratotanker, C-130 Hercules ve E-7T HİK uçaklarıyla yaptığı tatbikatta, olası bir durumda müdahale etme kapasitesinin bulunduğunu kanıtlamıştı.

Hafter güçleri tarafından yapılacak bu yönde bir saldırı, Türk Hava Kuvvetleri’ni de Libya’daki olaylara dahil edebilir.

Önerilen İçerik:

Türkiye’den Libya sınırında tatbikat


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu