ASELSAN akıllı tank mühimmatı geliştiriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayiinin lokomotif kuruluşu ASELSAN, akıllı mühimmat çalışmalarına devam ediyor. Şirket, son olarak 120mm Akıllı Tank Mühimmatı için çalışmalara başladı.

Tank ve zırhlı araçlarda akıllı mühimmat uygulamaları gerçekleştiren ASELSAN, daha önce KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi (AİHSS) ile 35mm Modernize Çekili Toplarda kullanmak üzere 35mm Parçacıklı Mühimmatını ve 40mm Yüksek Hızlı Bombaatar Mühimmatını geliştirmişti.

STM Banner

ASELSAN Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı (SST)’na göre şirket, akıllı mühimmatlar alanında orta kalibre yoğunluklu yürütülen çalışmaları genişletilerek tank ve obüs mühimmatları için de akıllı mühimmat çalışmalarına başladı.

Konuyla ilgili olarak SST Sektör Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ASELSAN tarafından akıllı mühimmatlar alanında orta kalibre yoğunluklu yürütülen çalışmalar genişletilerek tank ve obüs mühimmatları için de akıllı mühimmat çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda 120mm HE tipi tank mühimmatlarına akıl kazandırılması çalışmaları da yer almaktadır. Klasik 120mm HE mühimmatına akıllı tapa entegre edilerek geliştirilen 120 mm Akıllı Tank Mühimmatı (120 mm ATM) elektronik zaman ayarı ve elektronik çarpma özelliklerine sahip olacaktır.

120mm ATM ile anti-tank mevzilerinde saklanmış/pusuda bekleyen korumalı/korumasız tehditlerin üzerinde paralanma sağlanarak etkisiz hale getirilmesi hedeflenmektedir. Düşman unsurlardaki mekanize araçların üzerinde yer alan kritik alt sistemlerin (örn: periskoplar) imhası için de 120mm ATM son derece etkili bir çözüm olacak ve bu unsurların uzak mesafelerden yüksek ihtimal ile görev yapamaz hale getirilmesi sağlanacaktır.

FIRTINA-II Obüsü

Topçu mühimmatının uçuş yolunda düzeltme yapılarak, bu mühimmatlara hassas vuruş yeteneğinin kazandırılması harekât etkinliği açısından kullanıcı unsurlarca yoğun biçimde talep edilmektedir. ASELSAN’ın buna yönelik faaliyetleri, öncelikle 155mm kalibre mühimmatla birlikte görev yapacak çok maksatlı tapa özelliklerini bünyesinde barındıran bir kanatçıklı tapa geliştirilmesiyle başlamış olup, çalışmanın farklı kalibrelere yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.” ifadelerine yer verildi.

ASELSAN tarafından gerçekleştirilen akıllı mühimmatlar sayesinde, tank ve obüs sistemlerinin menzillerinin arttırılması ile hassas vuruş yeteneğine kavuşmaları amaçlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu