Libya’da Sirte’ye yönelik askeri sevkiyat devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Libya’nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Darbeci General Hafter kontrolündeki Sirte şehrine yönelik askeri sevkiyatlara devam ediyor.

Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu’na karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın da destekleriyle iyi bir mücadele veren Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, son biri – iki aylık zaman dilimi içerisinde Vatiyye Hava Üssü, Trablus Uluslararası Havalimanı, Beni Velid ve Terhune gibi birçok stratejik noktada kontrolü sağladı. Halihazırda Sirte şehrini ve Sirte’nin güneyinde bulunan Jufra Hava Üssü’ne ana hedefleri haline getiren Ulusal Mutabakat Hükümeti bağlısı güçler, bölgeye yönelik askeri sevkiyatlara devam ediyorlar.

STM Banner

Son bir hafta içerisinde özellikle Sirte şehrine yönelik personel ve ekipman sevkiyatını arttıran UMH güçleri, büyük bir harekata hazırlanıyor. Sirte şehri, hem alındığı zaman UMH ile Hafter güçleri arasında toprak bakımından bir denklik sağlayacak olması hem de Garbiya Hava Üssü’ne ev sahipliği yapması açısından stratejik öneme sahip. Ayrıca, Hafter unsurlarının hava gücüne ev sahipliği yapan Jufra Hava Üssü’nün alınması da stratejik noktalardan ötürü Sirte’nin alınmasından geçiyor. Rusya Federasyonu tarafından Hafter’e gönderilen savaş uçakları da halihazırda Jufra Hava Üssü’nde bulunuyor.

Sirte-Haritası
Libya – Sirte Son Durum Haritası

Türkiye ile Libya arasında imzalanan Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yoğun teknik ve taktik destek verdiği Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Sirte operasyonu esnasında kendilerine hibe edilen M2A1 gibi obüs toplarını da aktif olarak kullanıyorlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu