Litvanya Halkı Ukrayna’ya Bayraktar TB2 Bağışlayacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Litvanya halkı, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA alımı için bağış topluyor. Hedef üç haftada 5 milyon avro toplayabilmek.

Litvanyalı gazeteci Andrius Tapinas tarafından başlatılan bağış kampanyası kapsamında Litvanya halkı Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA alımı yapılması için para topluyor.

STM Banner

Tapinas, bağış kampanyası için Litvanya ve Türkiye Savunma Bakanlıklarından “yeşil ışık” alındığını ve Bayraktar TB2 SİHA’ların üreticisi olan Baykar’ın da bu kampanyaya “evet” dediğini kaydetti.

Bayraktar TB2 SİHA’lar Ukrayna Ordusu tarafından Rus güçlerine karşı pek çok cephede aktif bir şekilde kullanılıyor. Bayraktar TB2’ler en son Yılan Adası’nı Rus askerlerine dar etmişti.

“Geceleyin Ukrayna hançeri. Rus ordusunun suikastçısı. Lazer güdümlü yüksek hassasiyetli bombalar ve uzun menzilli havadan yere tanksavar füzeleri taşıyan insansız bir taktik hava aracı. Ukrayna savaşında Bayraktarlar Rus komuta noktalarını, tanklarını ve füze rampalarını imha etti.”

Bağış kampanyasında hedef üç hafta içerisinde 5 milyon avro toplamak ve parayı gerekli yerlere iletmek. Tapinas’ın görev aldığı Laisvės TV kampanya kapsamında 62.000 avro bağışlama kararı aldı.

Şu ana kadar (TSİ 10.55) toplanan bağış miktarı ise 1.485 milyon avroya ulaştı. Kampanyaya dakikada 1.150 avroluk bağış yapılıyor. 1 milyon avro barajı ise yalnızca 8 saat içerisinde aşıldı. Bağış yapan vatandaşlardan #bayraktarasUkrainai etiketini kullanarak kampanyayı yaymaları da talep edildi.

Tapinas, kampanya hakkında şunları kaydetti: “Tarihte belki de ilk kez bir ülkenin vatandaşları böylesine ağır bir silahı diğer bir ülkeye hediye ediyor.”

Bu bağış kampanyası Litvanya halkı için ilk değil. Savaşın başlarında yine Ukrayna’ya destek amacıyla Litvanyalı vatandaşlar tarafından 330.000 avro toplanmış ve bu parayla Estonya üretimi drone’lar Ukrayna’ya teslim edilmişti. Topçu atışları için kullanılan bu drone’lara “Magyla 1” ve “Magyla 2” ismi verilmişti. Magyla ismi Litvanya mitolojisinde ölüm tanrıçasına verilen isim.

ÖNERİLEN İÇERİKUkrayna’ya Uzun Menzilli Harpoon Gemisavar Füzesi Tedariki


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Litvanya Medyası

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu