Ukrayna’ya Uzun Menzilli Harpoon Gemisavar Füzesi Tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Danimarka, Ukrayna’ya Harpoon Gemisavar Füzesi tedarik edecek. Önemli gelişmeyi ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin tarafından yapılan açıklamaya göre Danimarka Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Harpoon Uzun Menzilli Gemisavar Füzeleri Ukrayna Ordusunun hizmetine sunulacak.

STM Banner

“Bugün Ukrayna’nın kıyılarını savunmasına yardımcı olmak için bir Harpoon lançeri ve füzeleri sağlayacağını açıklayan Danimarka’ya özellikle minnettarım.”

Austin her ne kadar hangi tip Harpoon füzelerinin Ukrayna’ya yollanacağını belirtmese de Danimarka Ordusunun envanterinde kara konuşlu RGM-84L-4 Harpoon Block II füze bataryaları bulunuyor. Bu füzelerle yalnızca yüzer hedefler değil aynı zamanda karadaki hedefler de vurulabiliyor.

Harpoon
Harpoon

Ukrayna’nın bu füzelerle Karadeniz’deki A2/AD stratejisini daha da genişletmesi bekleniyor. Füzelerin ne kadar etkili olacağı ise tartışma konusu. Danimarka, envanterindeki Harpoon füzelerini 2003 yılında emekliye ayırmıştı.

Austin aynı zamanda Ukrayna’ya askeri yardım taahhüdünde bulunan İtalya, Yunanistan, Norveç ve Polonya’ya da teşekkürlerini iletti. Bu askeri yardımlar arasında topçu bataryaları, mühimmat, savunma silahları ve gemisavar füzeleri yer alıyor.

Odessa Blokajı

Ukrayna, teslim alacağı Harpoon füzeleriyle Odessa Limanı’na yönelik Rus Donanması blokajını kırmaya bir adım daha yaklaşabilir. Ukrayna’nın Karadeniz’e açılan kapısı olan liman yaklaşık 90 gündür ulaşıma kapalı. Ukrayna’nın Odessa’dan dünyaya buğday ihracatına yeniden başlaması bekleniyor.

Çekya ise Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine kendi envanterinde bulunan Mi-35 taarruz helikopterlerinden yollama kararı aldı.

Harpoon Blok II Gemisavar Füzesi, ABD merkezli Boeing şirketi tarafından geliştirilmiştir. Havadan satha ve satıhtan satha kullanılabilen Harpoon Blok II, 120+ kilometre menzile ve 226.7 kilogram ağırlığında bir harp başlığına sahiptir. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de bulunan füze, GPS/INS navigasyon sistemine sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Tayvan’a Harpoon Teslimatı 2028’de Tamamlanacak


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, ABD Medyası

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu