Boeing ‘Modernized AH-64 Apache’ Helikopterini Tanıtacak

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Boeing şirketi, AH-64 Apache helikopterinin en güncel konfigürasyonu olan ‘Modernized Apache’yi tanıtmaya hazırlanıyor. Helikopter, birçok yeniliğe sahne olacak.

AH-64 Apache Taarruz Helikopteri, uzun yıllardır ABD ve birçok ülke ordusunda hizmet vermeye devam ediyor. Farklı coğrafyalarda kullanılarak Dünya’nın en çok operasyonel tecrübeye sahip taarruz helikopterleri arasında giren Apache, gelişimini sürdürmeye devam ediyor. AH-64 Apache’nin son gelişimi olan ‘Modernized AH-64 Apache’ helikopterine ait ilk görsel, Boeing tarafından paylaşıldı.

STM Banner

Boeing tarafından üretimi devam eden AH-64E v6 helikopterinin üzerine inşa edilmiş Modernize Apache, halihazırdaki üretim modellerinden oldukça farklı bir tasarıma sahip. Boeing tarafından paylaşılan görselde Modernize Apache üzerinde; yeni bir pal üstü atış kontrol radarı, dolanan mühimmatları fırlatmaya yaradığı tahmin edilen fırlatma tüpleri ve kapasitesi arttırılmış kanatlar görülüyor. Şimdiye kadarki Apache modellerinde her kanatta ikişer adet silah istasyonu varken; Modernize Apache’de, her kanatta üçer silah istasyonu bulunacak.

Boeing tarafından paylaşılan bilgilere göre Modernize Apache:

  • Hız, menzil, güç ve verimliliğin arttırılmasını sağlayan Geliştirilmiş Türbin Motorlarla uyumlu aktarma organları modifikasyonları,
  • Daha hızlı entegrasyonu ve müşterek çalışma kabiliyetini arttıran modüler açık mimari yaklaşımlı sistemleri,
  • Ağ ile daha uyumlu çalışan ve pilotun iş yükünü azaltan gelişmiş görev sistemleri,
  • Her türlü çevre koşulunda daha yüksek durumsal farkındalık ve arttırılmış bilgi aktarımı için gelişmiş sensörler ve sensör füzyonu,
  • Daha uzun menzilli havadan karaya mühimmatları kullanabilme yeteneği ile gelecekte yönlendirilmiş enerji sistemlerinin entegrasyonuna izin veren altyapı,
  • Düşürülmüş üretim ve idame masrafları gibi önemli geliştirmeleri içeriyor.

AH-64E Apache

AH-64E Apache Guardian

İlk uçuşunu 30 Eylül 1975’te gerçekleştiren AH-64 Apache Taarruz Helikopteri’nin en gelişmiş konfigürasyonu olan AH-64E Apache Guardian, ilk olarak 2011 yılında hizmete girdi. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Suudi Arabistan, Katar, Endonezya ve Hindistan tarafından tercih edilen AH-64E’den şu ana kadar 500 adet teslim edildi.

Biri pilot diğeri ise silah operatörü olmak üzere iki kişilik mürettebat tarafından kontrol edilen AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri; 17.8 metre uzunluğa, 14.8 metre ana rotor çapına, 4.9 metre yüksekliğe ve azami 10.5 ton ağırlığa sahiptir. Maksimum hızı 302 km/sa ve menzili yaklaşık 500 kilometre olan helikopteri, iki adet General Electric üretimi T700-701D Turboşaft motoru ile donatılmıştır.

Heikopter; azami 16 adet Hellfire Tanksavar Füzesi, 76 adet Hydra 70 Roketi veya 76 adet APKWS Mühimmatı ile 1.200 adet 30mm’lik Top Mühimmatı ve 2 adet Hava-Hava Füzesi (Stinger, AIM-9 Sidewinder, Mistral) taşıyabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya’dan AH-64E Apache Siparişi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu