Lockheed Martin Javelin Üretimine Tam Gaz Devam Edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin, Javelin güdümlü tanksavar (ATGM) füzelerinin üretimini iki katına çıkarmayı planlıyor. Açıklama, şirketin CEO’su Jim Taiclet tarafından yapıldı.

Amerikan savunma sanayii devi Lockheed Martin, Javelin ATGM üretim kapasitesini iki katına çıkararak yılda 4.000 adet Javelin üretmeyi hedefliyor. Bunun gerçekleşebilmesi için tedarik zinciri de hız kazanacak.

STM Banner

Pek çok ülke Ukrayna’ya kendi envanterinden Javelin füzesi tedarik etti. Bu füzeler, Ukrayna Ordusu tarafından sahada Rus zırhlılarına karşı son derece etkili bir şekilde kullanılıyor. Hal böyleyken ABD Ordusunun envanterindeki Javelin füzeleri de azalıyor.

Lockheed Martin CEO’su Taiclet’e göre şirket şu anda yılda 2.100 kadar Javelin ATGM üretebiliyor.

“Bunu yılda 4.000’e çıkarmaya çalışıyoruz ve bu oraya ulaşmak birkaç ay, hatta belki birkaç yıl sürecek çünkü tedarik zincirimizi de hızlandırmalıyız. Makul bir süre içinde kapasiteyi neredeyse iki katına çıkarabileceğimizi düşünüyoruz.”

Ukrayna Ordusu için tasarlanan Javelin peçi
Ukrayna Ordusu için tasarlanan Javelin peçi

Taiclet’e göre bunu başarmanın bir yolu Kongre’nin mikroişlemcilerin yerli tasarımını ve üretimini teşvik edecek ve yabancı arza olan bağımlılığı azaltacak Yenilik Yasası’nı kabul etmesi olacak.

Her bir Javelin füzesinde yaklaşık 250 adet mikroişlemci yer alıyor. Lockheed, Intel ve diğer şirketlerle birlikte sektörün ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz hafta Alabama/Troy’da yer alan Javelin fabrikasını bizzat yerinde ziyaret etmiş ve Kongre’den talep ettiği 33 milyar dolarlık Ukrayna’ya yardım paketini derhal onaylamasını istemişti.

ABD, bugüne kadar Ukrayna’ya sözünü verdiği 5.500 kadar Javelin füzesinin 5.000 adedini çoktan teslim etti.

FGM-146 Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Raytheon ve Lockheed Martin şirketleri Javelin tanksavar füzesini ortak bir şekilde üretiyor. Raytheon aynı zamanda ABD’nin ve pek çok müttefik ülkenin Ukrayna’ya sağladığı Stinger MANPADS sistemlerinin üreticisi. Silahların üretiminin hızlandırılması gündemde.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna, Özgün Çözümlerle Rus Zırhlılarına Kabus Yaşatıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Bloomberg

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu