Lockheed Martin’e milyar dolarlık hipersonik füze siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması, Zumwalt sınıfı muhriplere entegre edilecek hipersonik füzeler ile ilgili olarak Lockheed Martin ile 1.2 milyar dolarlık sözleşme imzaladı.

Lockheed Martin, Cuma günü yapılan 1.2 milyar dolarlık bir anlaşma kapsamında ABD Donanmasıi’nın Zumwalt sınıfı muhriplerine entegre edilebilecek hipersonik füzeler üretecek.

STM Banner

Lockheed Martin, ABD Donanması’nın Konvansiyonel Hızlı Saldırı ve ABD Ordusu’nun Uzun Menzilli Hipersonik Silah olarak adlandırdığı hipersonik silah programının ana yüklenicidir. İki programda da aynı füze kullanılacak ancak füzeler, farklı lançerlerden ateşlenecek.

Ayrıca ABD Donanması, bahsi geçen hipersonik füzeleri ateşlemek için mevcut Mk41 Dikey Atım Sistemi’ni çok daha büyük fırlatma rampları ile değiştirecek. Bu amaçla ilk Zumwalt sınıfı muhripin modernizasyonu amacıyla Ingalls Shipbuilding şirketiyle sözleşme imzalandı.Tersane, modifikasyonları 2025 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor.

ABD Ordusu (Kara Kuvvetleri) ise ilk prototip füzeleri Mart 2021’de teslim almıştı. Uzun Menzilli Hipersonik Silah (LRHW) olarak adlandırılan hipersonik füzelerin ilk bataryasının teslimatının, bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Hipersonik Füze Nedir?

Çeşitli ülkeler tarafından geliştirme faaliyetlerine devam edilen hipersonik füzeler, Mach 5 ve daha yüksek hızlarda uçuş hızı bulunan füzelerdir. Nükleer ve konvansiyonel harp başlığı taşıyabilen hipersonik füzeler, yüksek hızları sebebi ile günümüzde hiçbir hava/füze savunma sistemi tarafından önlenememektedirler. Bu sebepten ötür ülkeler, hipersonik füze çalışmalarına ağırlık vermişlerdir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu