ULAK Haberleşme milli baz istasyonlarını deprem için seferber etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın iştiraki ULAK Haberleşme, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilk gününden beri 4.5G milli baz istasyonları ile sahada.

Türkiye’nin haberleşme altyapısına yönelik yerlileştirme ve millileştirme çalışmaları gerçekleştirmek amacıyla 2017 yılında faaliyetlerine başlayan ULAK Haberleşme, milli imkanlarla geliştirilen 4.5G baz istasyonlarının kurulum, bakım, onarım, entegrasyon ve izleme çalışmalarını sürdürüyor.

STM Banner

Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve 11 şehri etkisi altına alan depremlerin ilk gününden itibaren ULAK Haberleşme, ağır hasar alan iletişim altyapısının ayağa kaldırılması için 45 kişilik ekibiyle sahaya çıktı. Bölgedeki haberleşme sistemleri ile baz istasyonlarının yeniden aktif hale getirimesi için 3 operatöre destek veren ULAK Haberleşme, bu sayede 110 sahanın ayağa kaldırılmasını sağladı.

Öte yandan şirket, 4 mobil baz istasyonunu da deprem bölgelerine sevk etti. Mobil baz istasyonlarından 2 adedi Hatay’da, 1 adedi Kahramanmaraş’ta ve 1 adedi ise Adıyaman’da görev yapıyor.

ULAK HABERLEŞME-3

ULAK Haberleşme, 10 adet mobil baz istasyonunu daha deprem bölgelerine sevk etmeye hazırlanıyor.

 

ULAK Taşınabilir Baz İstasyonu

Dünya’da 4.5G baz istasyonu üreticisi 5 firma arasında bulunan ULAK Haberleşme, ULAK Taşınabilir Baz İstasyonu’nu, hızlıca istenilen lokasyona sevk edilebilmesi sebebiyle afet durumlarına özel olarak geliştirildi. Sistem ile mobil kapsama olmayan yerlerde sınır içi veya sınır ötesinde kullanıcılara geniş bant iletişim imkânı ile mobil haberleşme sağlanıyor.

Gerek römork tipi çözümlerle gerekse daha farklı araçlarla entegre edilerek normalde sabit kafes direklere kurulan baz istasyonu taşınabilir hale getirilerek ihtiyaç olan bölgelerde hızlı bir şekilde kurulmaktadır. Böylelikle deprem nedeniyle çöken binalar nedeniyle çalışamaz hale gelen baz istasyonları yerine ULAK mobil istasyonları bölgedeki kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

ULAK HABERLEŞME-4

Ayrıca taşınabilir baz istasyonunun ihtiyaç duyduğu jeneratör, yakıt vb. lojistik malzemelerin tamamı da Ankara’dan bölgeye sevk edildi.

Bölgede gerçekleştirilen faaliyetleri, ULAK Haberleşme Genel Müdürü Zafer Orhan sahadan koordine ederken; Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve ULAK Haberleşme Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami TÜFEKCİ de süreci yakından takip ediyor.

İLGİLİ İÇERİK: Depremde görev alan Türk savunma sanayii ürünleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu