Loyal Wingman İHA’ya Yeni İsim: Ghost Bat

Roketsan-ATMACA-Banner

Boeing Avustralya’nın Avustralya Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği Loyal Wingman İHA sisteminin ismi “MQ-28A Ghost Bat” olarak belirlendi.

Sistem, Avustralya’da 50 yılı aşkın bir süreden sonra üretilen ilk askeri askeri uçak olarak da tanımlanıyor.

STM Banner

Sistemin ismi ise Queensland şehrinde bulunan Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri üssünde düzenlenen resmi törenle Avustralya Savunma Bakanı Hon Peter Dutton MP tarafından açıklandı.

“Tespit ve avlanma için sürü halinde bir araya gelmeleriyle tanınan Avustralya yerlisi bir memeli olan Hayalet Yarasa’yı seçmemiz uçağın sensörlerinin ve istihbarat, gözetim ve keşif yeteneklerinin benzersiz özelliklerini yansıtıyor ve bu öncü yetenek için uygun bir isim olarak öne çıkıyor.”

Loyal Wingman, Boeing, Loyal Wingman UCAV, Boeing Loyal Wingman, RAAF Loyal Wigman
Loyal Wingman, Boeing, Loyal Wingman UCAV, Boeing Loyal Wingman, RAAF Loyal Wigman

Ghost Bat, Boeing tarafından son derece hızlı bir şekilde geliştirildi. Sistemin tasarımına başlanması ve ilk uçuşu arasında yalnızca üç yıl gibi kısa bir süre var.

2022 yılında sistemin testleri devam edecek.

Boeing ile Avustralyalı firmalar tarafından geliştirilen ve insanlı ile insansız hava platformlarının yeteneklerini genişletmek amacıyla yapay zeka kullanan Loyal Wingman UCAV, 50 yılı aşkın bir süredir Avustralya’da tasarlanan ve üretilen ilk uçak olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Loyal Wigman, Boeing’in ABD dışında insansız uçaklara yaptığı en büyük yatırım.

Boeing’in Loyal Wingman’ı 11,6 metre uzunluğunda, 2.000 deniz mili (3.704 km) menzile sahip ve çeşitli faydalı yüklerle donatılabilen bir tasarıma sahiptir. Uçak ayrıca mühimmat taşıyabilmekte ve daha pahalı insanlı savaş jetlerini korumaya yardımcı olmak için bir kalkan görevi görebilmekte.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çin, Avustralya’ya Ait Askeri Uçağa Radar Kilidi Attı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Boeing Avustralya

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu