ABD’den Suudi Arabistan’a Ek Patriot Sevkiyatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Biden yönetimi, Suudi Arabistan’ın uzun süredir talep ettiği ek Patriot hava savunma sistemlerini geçtiğimiz ay içerisinde Orta Doğu ülkesine sevk etti.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre Riyad bir süredir “acil” koduyla ABD’den Patriot HSS talep ediyordu. Suudi Arabistan’ın bu talebi geçtiğimiz ay içerisinde gerçekleştirildi.

STM Banner

Suudi Arabistan, ülkeye yönelik Yemen kaynaklı saldırıları önlemek üzere hava savunma sistemlerini sürekli diri tutmak istiyor. Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz yıldan bu yana ek Patriot bataryaları talep ettiği biliniyordu. Aynı zamanda ülkenin hava savunma füzesi stoklarının azaldığı da medyaya yansımıştı.

Suudi yetkililer, taleplerinin bu kadar geç karşılanmış olmasından dolayı son derece hayal kırıklığına uğramış durumdalar. Bu durum aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine de yol açtı.

Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi
Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi

Suudi Arabistan Memnun Değil

ABD tarafına göre talebin gerçekleştirilmesinin bu kadar gecikmesinin nedeni sisteme olan yoğun talep. Teslimatların kasten geciktirilmediği kaydediliyor.

Patriot sistemleri ve sisteme ait mühimmatlar, ABD’nin Orta Doğu’da bulunan depolarından çıkartılarak Suudi Arabistan’a teslim edildi.

ABD’nin beklentisi ise Riyad ile ilişkileri yeniden rayına oturtmak ve ek olarak Suudi Arabistan’ın artan ham petrol fiyatlarını baskılamak için daha fazla petrol üretimi yapması. Ancak Patriot sevkiyatı sorunları çözebilmiş gibi gözükmüyor.

Biden, göreve geldiği ilk günlerde Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı da şahsen hedef alarak Suudi Arabistan’ın Yemen’deki savaşına olan ABD desteğini keseceğini açıklamıştı. Biden yönetimi aynı zamanda İran destekli Husi milislerini ABD tarafından hazırlanan terör örgütleri listesinden de çıkartmıştı.

Husiler ise Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarını sürdürüyor. Henüz geçtiğimiz günlerde Suudi Aramco şirketine ait stratejik tesisler balistik füzeler ve kamikaze İHA’larla hedef alınmıştı.

Muhammed bin Selman ise Biden’ın telefonlarını yanıtsız bırakmaya devam ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Suudi Arabistan Çin’in yardımıyla Balistik Füze Üretiyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, WSJ

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu