LPD’ler gemisavar füze ile donatılacak

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması ve Deniz Piyadeleri, LPD tipi amfibik çıkarma gemileri için gemisavar füze sistemi entegrasyonunun bir ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

ABD Donanması Seferi Harp Direktörü Tümgeneral Tracy King, amfibik çıkarma araçlarının (LPD) kendini savunma ve başka bir gemiyi batırma yeteneğine ihtiyaçları olduğunu belirtti.

STM Banner

Yıllardır süren tartışmalardan sonra ABD Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri, Pasifik’teki Çin gerlimine meydan okumada büyük bir rol oynaması beklenen amfibi gemilere uzun menzilli gemisavar füze yerleştirmesini denemeye hazırlanıyor.

Tracy King, verdiği röportajda; yaklaşık 200 metre uzunluğa sahip ve hayatta kalabilme olasılığı yüksek olan USS San Antonio tipi LPD’lere sahip olduklarını belirtti ve füzelerin saldırı amaçlı değil; düşman tehdidine karşı savunma amaçlı kullanılacağını söyledi.

Raytheon-Kongsberg iş birliğiyle geliştirilen Deniz Saldırı Füzesi (NSM), Littoral savaş gemileri ve Constellation sınıfı güdümlü füze fırkateynlerinde kullanılacaktır. NSM, USS Gabrielle Giffords’ta hali hazırda kullanılmaktadır.

King, “Raytheon ve diğer ortaklarla, üretimi artırmak için çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl, muhtemelen bir LPD’de test edilecek ve füzenin nasıl kullanılacağı konusunda doktrini oluşturacağız.” dedi.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. İngiltere Queen Elisabeth uçak gemisi ile pek övünüyor ama sorunları bitmiş değil. Meraklı olan bakabilir , devamlı birşeyler yazıyorlar ” Save the royal navy” sayfasında. Açıksözlülük veya nezaketsizlik belki ama geçenlerde İngiltere’yi ziyaret eden Rus bakan yardımcısı bu gemi için :
    “büyük ve uygun bir hedef ” demişti. Haberiniz normal. Bu tip gemilerin hasar görmesi hele batırılması ayrıca büyük psikolojik zafer veya felaket elbet. Amerika’nın sorunu bu. Bu da mı bizim
    sorunumuz olsun ? ( bkz. Kinzhal ve df21 d)

  2. Ben bizdeki çıkarma ve bu tarz hafif silahlı gemilerin değişik savunma ve ağır silahlarla donatılması taraftarıyım.Mesela lojistik gemilere Hisar hava savunma ve Atmaca gemisavar füzeleri entegre edilmeli.Hatta savaş zamanın da silahlandırılmalı üzere yük gemileri ve özel yatlar aynı seferberlikte ki gibi ele alınıp silahlandırılmalı.bu işin hızlı yapılabilmesi içinde mobil uygulamalar halinde bunlar planlanmalı.Türkiyenin en büyük gemisi olan TCGAnadolu da hava füzeleri ,gemisavar,plhanax makinalı top ve saldırı bombalama amaçlı TRG230 kaplan ve 122 mm ilk Güdümlü ÇNRS yerleştirilmeli.Klasik dizayn yapılmamalı gemiler.her türlü ihtimal gözetilmeli ve donatılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu