SSB Polonyalı misafirlerini ağırladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Dariusz PLUTA liderliğindeki heyet, T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nı ziyaret etti.

Ziyaret ile ilgili olarak SSB’den yapılan açıklamada, “Başkanımız Prof. Dr. İsmail DEMİR, Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Dariusz PLUTA ve beraberindeki heyeti kurumumuzda ağırladı. Yapılan toplantıda iki ülkenin savunma sanayii alanındaki yetkinlikleri görüşüldü.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

NATO’ya 1999 yılında üye olan Polonya, Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon faaliyetleri kapsamında NATO uyumlu savunma tedarikine büyük önem vermektedir. 2019 yılı içerisinde Türkiye’den 33 milyon 675 bin ABD Doları değerinde savunma ve havacılık sanayii tedarikinde bulunan Polonya, 2020 yılında da 23 milyon 953 bin ABD Doları tutarında bir tedarik gerçekleştirmiştir. Gelişmekte olan bir savunma sanayii sektörüne sahip olan Polonya, UH-60 Black Hawk gibi platformların lisanslı üretim faaliyetleriyle tecrübe kazanımını hedeflemektedir.

Polonya askeri birliği destek için Türkiye’ye konuşlanacak


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

 1. Almanya ver Rusya yi dengelemek icin Polanyayla cok iyi iliskilerimiz olmasi lazim. Polanya halki ikinci dünya savasinda rus ve almanlarin agir tecevüzüne ugramis ve bu travmayi atlatmamis bir ülke. Avrupanin göbeginde bizimle esgüdümlü harekete hazir iki ülkeden birisi. Ikinciside Macaristan. Bu ülkelerle askeri alanda iyi iliskiler kurmamiz cok faydamiza olur. Mesela türk tip hucumbot miden milgem atak gibi projelerin de bir Polonya ayagi olabilir.
  Bu yazdiklarimin amerika gayet farkinda o yüzden Polanyaya F-16lari verdi ve hatta F-35 vererek avrupa savunma endüstrisinin disinda tutmaya calisiyor.

 2. Hani biz bazı bazı jeopolitik durumumuzdan yakınır, ” ne yapalım,komşularımız Finlandiya ve Norveç
  değil malesef” deriz ya. Bu Polonya ne yapsın peki ? Yakın tarihinde hep örsle çekiç arasında kaldı,
  korkunç vahşete ve acılara maruz kaldı. Barışçıl ve medeni bir halk. Denize düşen yılana sarılırsa eğer
  ehven- i şer de olsa Amerika’ya iyice yanaşmaları anlaşılabilir olmalı. Bu yakınlaşmayı Kore’lere kadar
  asker yollayarak başka ülkeler de sağlamaya çalıştı. Savaş galibi kanlı diktatör’ün tehditlerine karşı
  yapılacak da başka birşey yoktu. Polonya ile ilişkilerimiz daha hızlı gelişirse elbet seviniriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu